Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
Konuyu Açan Kişi: ntuna1982
Cevap Sayısı: 6
Görüntülenme Sayısı: 4756

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
Yazar Mesaj
ntuna1982
Müdavim Üye
Mesajlar: 378
Tarih: Aug 2007
Üye no: 118
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 5
Mesaj: #1
SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
ŞİRKETİMDE ELEMANIN BİRİ YAKLAŞIK 6 AYDIR LOSEMİ TEDAVİSİ GÖRMEKTE VE TEDAVİ SÜRESİNCE RAPORLU BULUNUYOR.ŞİMDİ TEKRAR BİR 6 AYLIK RAPOR DAHA ALMIŞ.BEN BU İŞÇİCİ RAPORU OLMASINA RAĞMEN ÇIKIŞ VEREBİLİRMİYİM??
21-08-2007 12:59 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #2
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
Raporlu işçinin işten çıkarılması ve işe iade davası
Ali bey, büyük bir grup şirketinin insan kaynakları sorumlusuyum, iş güvencesi bizim için önemli bir olay olduğundan işçilerimizi altı aylık kıdemleri tamamlanmadan denemek ve bu süre içinde çıkışlarını yapmak istiyoruz. Bugüne kadar bu uygulamamız devam etti ama bir işçimiz bunu engellemek için altı aylık kıdemi tamamlanmadan bir hafta önce 15 günlük istirahat aldı. Raporlu olan bu işçimize işten çıkış tebligatı yapamaz mıyız? Levent UŞŞAK
Sayın okurum, istirahatli işçinin işten çıkışının yapılıp yapılmayacağı konusu aslında kanunda düzenlenmiş değildir ama aşağıda vereceğim yargı kararı buna ışık tutacaktır.
YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ’NİN
2005/34667 esas ve 2005/37461 karar sayılı, 11.10.2005 tarihli kararına göre;
“Davacı işçi, iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan 14.6.2005 tarihinde işverence feshedildiğini ileri sürerek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini, işe başlatılmama halinde ödenmesi gereken tazminat ile boşta geçen süre ücretinin belirlenmesini istemiştir.
Davalı işveren, iş sözleşmesinin 11.6.2005 tarihinde haklı sebeple feshedildiğini, 13.12.2004 tarihi olan işe giriş tarihi ve fesih tarihi itibariyle davacının 6 aylık kıdeminin bulunmadığını belirterek davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmuştur.
Mahkemece davacının fesih bildiriminin yapıldığı 11.6.2005 tarihi itibariyle 3 günlük sağlık raporunun bulunduğu, fesih bildiriminin rapor bitim tarihi olan 14.6.2005 tarihinden itibaren geçerli sayılması gerektiği, buna göre 6 aylık kıdem süresinin dolduğu sonucuna varılmış, feshin geçerli nedene dayanmadığı gerekçesiyle işe iade davasının kabulüne karar verilmiştir.
Davacı işçinin işe giriş tarihinin 13.12.2004 olduğu konusunda taraflar arasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Uyuşmazlık, hangi tarihte fesih bildiriminin davacıya ulaştırıldığı ve raporlu süre içinde ulaştırılmış ise bunun 6 aylık kıdem süresinin tespiti bakımından ne zaman hüküm doğuracağı hususlarında çıkmaktadır.
Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davacının 11.6.2005 günü saat 10.24-10.41 arasında 3 günlük istirahatlı olduğuna ilişkin doktor raporu aldığı, fesih bildiriminin ise aynı gün saat 12.36 da davacıya tebliğ edilmek istenmesine rağmen davacının tebellüğden imtina
ettiği, davalı işverence davacının fesih bildirimini tebellüğden kaçındığına ilişkin tutanak düzenlendiği, dinlenen davalı tanıklarının da fesih bildiriminin davacıya 11.6.2005 tarihinde ulaştığım açıkladıkları anlaşılmaktadır. Mevcut delil durumuna göre davacının raporlu olduğu sırada fesih bildiriminin davacıya 11.6.2005 tarihinde ulaştığı anlaşılmaktadır. Mahkemece fesih bildiriminin anılan tarihte davacıya ulaştığını kabulü dosya içeriğine uygun düşmektedir.
Çözülmesi gereken ikinci sorun; raporlu süre içinde fesih bildiriminin işçiye ulaştırılması halinde, 4857 sayılı İş Kanunun 18.maddesinde öngörülen ve iş güvencesi hükümlerinin kapsamına girmek bakımından gerekli olan altı aylık kıdem süresinin nasıl hesap edileceğidir. Başka bir anlatımla, bu durumda, altı aylık kıdem süresinin belirlenmesinde fesih bildiriminin davacıya ulaştığı tarih ile raporun bittiği tarihten hangisinin esas alınacağı sorunu karşımıza çıkmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunun 20/l.maddesinde fesih bildirimine itiraz davasının fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde veya şartları varsa özel hakemde açılması gerektiği düzenlenmiştir. Yazılı bir fesih bildiriminin yapılmadığı hallerde veya fesih bildiriminin tebliğ edilmediği durumlarda davacının bir aylık dava açma süresinin hiçbir şekilde başlamayacağı, ve dava açma hakkının her zaman mümkün olduğu şeklinde bir anlam ortaya çıkacağından Dairemizce İş Kanununun anılan hükmü sözlü ya da yazılı fesih iradesinin işçiye "ulaştığı" tarih esas alınarak bir aylık dava açma süresinin hesaplanması gerektiği şeklinde yorumlanmaktadır. Keza, Dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre, işyerinde çalışan işçi sayısının tespiti de fesih iradesinin davacıya ulaştığı tarih esas alınarak yapılmaktadır. Gerek dava açma süresi gerek işyerindeki işçi sayısı fesih iradesinin işçiye ulaştığı tarih dikkate alınarak belirlendiğine göre altı aylık kıdem süresinin tespiti yönünden de aynı tarihin esas alınması gerekir. Somut olayda, fesih iradesinin davacıya ulaştığı 11.6.2005 tarihe göre davacı altı aylık kıdeme sahip olmadığından iş güvencesi hükümlerinden yararlanamaz. Buna göre davanın reddi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulü hatalıdır.

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
21-08-2007 01:17 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
GÜLDENN
ADMİN SAĞ KOL
Mesajlar: 3,440
Tarih: Jul 2007
Üye no: 15
Nerden: Dünyalı
Rep Puanı: 40
Mesaj: #3
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
4857 iş kanununda böyle bi düzenleme yoktur . raporlu hastanın işten çıkartılması durumda yapılması gerekenler diye . Ama yargı kararı yukardaki gibidir

[Resim: iloveaccountinght4.gif]
21-08-2007 01:27 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
bekiryörükoglu
Registered
Mesajlar: 639
Tarih: Jul 2007
Üye no: 47
Nerden: İSTANBUL
Rep Puanı: 7
Mesaj: #4
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
Ücret ödemediği üstelik hasta birisini işten çıkarmak üzere soru soran birisine verilecek en iyi cevap, kendi müşavir ve avukatına danışmasını önermektir bence,
saygıyla
21-08-2007 03:58 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ntuna1982
Müdavim Üye
Mesajlar: 378
Tarih: Aug 2007
Üye no: 118
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 5
Mesaj: #5
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
ücret ödüyorum.nerden çıkardınız ödemediğimi.sigortadan aldığı ücretin üstünü ben tamamlıyorum ve sigortasınıda ödüyorum ve yaklaşık 7 ay oldu bu bu şekilde.dahada 6 aylık bir rapor daha aldı.bende istemem çıkartmak ama patron yolunu bul çıkar diyince yapcak bir şey kalmıyor.
sanırım bu hayatın acımasız kuralları oluyormuş.
saygılar bekir bey
(Bu Mesaj 21-08-2007 04:32 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Feride.)
21-08-2007 04:24 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
bekiryörükoglu
Registered
Mesajlar: 639
Tarih: Jul 2007
Üye no: 47
Nerden: İSTANBUL
Rep Puanı: 7
Mesaj: #6
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
Öyle üstad maalesef...ben zaten öbür yönden düşündüm kendi müşaviri ya da avukatı patronu insafa davet edebilir...saygılarımla
21-08-2007 05:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
OMERMYD
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 8
Tarih: May 2011
Üye no: 37538
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #7
RE: SSK İŞÇİ ÇIKIŞI
selam

15.05.2011 tarihinde işçinin raporu bitiyor 16.05.2011 tarihinde çalışacaktır.
fakat 15.05.2011 tarihinde çıkışını yapmak istiyoruz herhangi bir problem teşkil edermi*
13-05-2011 10:43 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: