Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SSK ve Bağ-Kur’lulara cenaze masrafı olarak şu anda 308 TL ödenmektedir
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 2513

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSK ve Bağ-Kur’lulara cenaze masrafı olarak şu anda 308 TL ödenmektedir
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
SSK ve Bağ-Kur’lulara cenaze masrafı olarak şu anda 308 TL ödenmektedir
KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı hizmetlerden biri olan cenaze hizmeti yapılan bir anket sonucu en iyi hizmetlerden biri çıkmıştı. Gerçekten insanların acılı gününde cenaze hizmetleri mezarlıklar müdürlüğüne bir telefonla bildirim sonucu mevta alınıyor, tüm hizmetler yapılıyor. Bu konuda pek çok mevta yakınının memnuniyet ifadelerine şahit olmuşumdur. 5510 sayılı kanuna göre SSK ve Bağ-Kur kapsamında olanlara cenaze ödeneği belli şartları taşıması halinde ayrıca ödeme yapılmaktadır.

Şöyle ki; Cenaze ödeneği;
a) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu,

b) Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken,

c) Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının ailesine verilir. Kendisi için en az 360 gün prim bildirilmiş iken ölen sigortalıya verilecek cenaze ödeneğinde ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşi, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana veya babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneği için hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile kuruma başvurulması şarttır. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne kaydedilmemişse, dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca usulüne göre düzenlenen bir belgenin kuruma verilmesi gerekmektedir.

Cenaze ödeneği, kurum yönetim kurulunca belirlenip, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ödeneceği öngörülmüştür.

Cenaze ödeneği miktarının 2010 yılından başlamak üzere her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllık TÜFE değişim oranı kadar artırılması ve bu suretle bulunacak rakamlardaki kuruşların liraya iblağ edilmesi esası getirilmiştir.

Buna göre SGK tarafından verilmesi gereken cenaze ödeneği 25.12.2008 tarih ve 2009/407 sayılı SGK yönetim kurulu kararı ile 01.01.2010 tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanunun 4/a (SSK) 4/b (Bağ-Kur) bentleri kapsamında olanlar ile 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa göreve başlayan 4/c bendi (memur) kapsamında olanlar için cenaze ödeneği miktarı 308 TL olarak belirlenmiştir.

Cenaze ödeneği alabilmek için istenen belgeler:

* Hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe,

* Ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca usulüne göre düzenlenen bir belge defin ruhsatı, ölüm tutanağı... vs.

Bu belgelerle birlikte ilgili SGK İl/Merkez Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir. Kalın sağlıcakla…


Uzmanınız Recep Akçakaya sorularınızı yanıtlıyor
49 yaşınıza kadar Genel Sağlık Sigortasını gelir testi yaptırarak yatırmak zorundasınız
SORU: Sayın Akçakaya, ben 1966 doğumluyum. 01.01.1986 tarihinden beri aralıksız Bağ-Kur sigortalısıyım. Bağ-Kur’dan ne zaman emekli olurum? Bağ-Kur’u kapatınca yaşı beklersem sağlık güvencemi nasıl sağlayabilirim? A. Koyunlu
CEVAP: Sayın okurum, siz 25 yıl, 9000 gün ve 49 yaş şartına tabisiniz. 2015 Ocak ayında emekli olursunuz. 01.01.2011 tarihinden sonra faaliyetinizi Bağ-Kur sigortalılığınızı kapatırsanız sağlık yardımından yararlanma hakkını sağlamak için eğer aylık geliriniz (16 yaşından büyükler için geçerli olan) asgari ücretin (729 TL) üçte birinden az ise bedava, asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasındaysa her ay 29,16 TL, asgari ücretle iki asgari ücret arasındaysa her ay 87,48 TL, iki asgari ücretten fazla ise 174,96 TL GSS primi ödemeniz gerekir. Bu rakamlar her gelen Temmuz ve Ocak aylarında asgari ücrete gelen zam kadar artacaktır. 174,96 TL'den az ödemeyi düşünüyorsanız Kaymakamlıkça yaptırılacak aile gelir tespiti sonucuna göre bu hakka sahip olmanız gerekiyor.
İkinci kez evlenen bayan çeyiz parası alır. Eski eşinin dışında başka birisiyle birlikte yaşayan kadının aylığı kesilmez
SORU: Recep Akçakaya, ben eşimden boşandım. SSK emeklisi olan babamdan yetim aylığı bağlanması için müracaat etmişsem de, gerekli inceleme yapılmasına rağmen halen aylık bağlanmadı. Ben eşimle aynı evi paylaşmamaktayım. Zaten eşimle bir türlü yıldızlarımız barışmadı. Çeyiz parası almamıştım.

-Çeyiz parası alabilir miyim?

-Boşandığım eşimle değil de başka bir erkekle yaşarsam (imam nikâhı ile) yetim aylığım kesilir mi? İsim Mahfuz
CEVAP: Sayın okurum, 5510 sayılı yasaya göre, eşinden boşanıp önceki eşiyle birlikte yaşayıp yaşamadığı tespiti sonucu kontrol memurlarınca düzenlenecek rapora istinaden yetim aylığı bağlanmaktadır. Ancak başka bir erkekle evlenirseniz, çeyiz parası alırsınız.

Yasa hükmünde boşandığı eşiyle birlikte yaşayan bayanların aldığı aylıkların kesileceği öngörüldüğünden, eşinden boşanan ama eşi dışında başka bir erkekle birlikte yaşayan bayanların aldıkları dul veya yetim aylıkları kesilmez.


Recep AKÇAKAYA
Kocaeli Demokrat

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
08-02-2010 11:44 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: