Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek ödeme yapılabilmesi için çıkacak intibak yasası
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 7895

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek ödeme yapılabilmesi için çıkacak intibak yasası
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek ödeme yapılabilmesi için çıkacak intibak yasası
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun da 1987 yılında yapılan değişiklik SSK emeklileri aylıklarının hesaplanmasında üst gösterge uygulaması ihdas edilerek, en yüksekten prim ödeyen sigortalılara borçlanma hakkı tanındı ve borçlananlar bir yıl süre ile çok iyi emekli maaşı aldılar. Halk arasında bunlara süper emekli dendi. Daha sonra Anayasa Mahkemesi bu uygulamayı eşitsizlikten iptal etti. Yasada yeni bir düzenleme yapılmışsa da sigorta emeklilerini tatmin etmedi. İşte o dönemde en üst göstergeden emekli olanlar ( süper emekliliklerde dâhil ) bu gün mağdur durumda en üst göstergeden prim ödemelerine rağmen pek çoğu en düşük olan 621 TL emekli aylığı almaktadır.

Emekliler, dernekleri kanalıyla uzun süreden beri bu haksızlığın giderilmesi için intibak yasasının çıkarılmasını talep etmekte idiler. Basında önce emeklilere müjde intibak yasası çıkıyor, en düşük maaş 900 TL olacak tasarının başbakanlığa verildiği yazıldı. Emekliler tam sevinmişken, yetkililerden gelen açıklama başbakanlığa verilen bir tasarı olmadığı şeklinde olmuştur. Şu anda edinilen bilgiye göre intibak yasası ile maaşların eşitleneceği ve düşük maaşların zamlanacağı haberleri emeklileri umutlandırdı. Maliye’yi yüksek maliyet düşündürürken artışın yıllara yayılması gündeme gelmiştir. Hayırlısı olur inşallah diyelim. Üzerinde uzun süredir çalışılan tasarı gündeme gelir ve yasalaşırsa eski emeklilerin maaşının şimdiki emeklilere eşitlenmesi de gündeme gelecek. Bu durumda en az 621 TL olan emekli maaşı da 900 TL’ye çıkacak. Gerçekten bu yasa çıkarsa emekliler nefes alacak, büyük bir haksızlık sona erecektir.

İntibak yasası şu anda düşük maaş alan yaklaşık 3 milyon emekliyi ilgilendiriyor. Bu emekliler şu anda emekli olan birçok vatandaşla aynı kademede ve aynı primleri yatırmalarına rağmen çok daha düşük maaş alıyor. Konunun bütçeye maliyeti ise yaklaşık 4 milyar lirayı bulduğu söyleniyor. Söz konusu tutarı çok yüksek olması maliyeyi de düşündürüyor. Ancak başka bir formülde bulunuyor. İşçi emeklilerinin önerdiği formüle göre emeklilerin maaşı her yıl belli miktarlarda yıllara yayılarak artırılıp intibak tamamlanabilir. Buda bütçe imkânlarıyla ayarlanabilir diye düşünüyorum.

İntibak yasası nedir? Şunu söyleyeyim, Emekli Sandığı emeklilerine halen uygulanmaktadır. 10 yıl önce emekli olan memurla bu gün emekli olan memur aynı dereceden emekli aylığı almaktadır. Yani aralarında fark yoktur. Başbakanlığa sunulacak tasarı şöyle: “mevcut gösterge tablosundan gelir ve aylık alanlar, ekte düzenlenen yeni gösterge tablosu esas alınarak yukarıya doğru intibaklandırılır. Yaşlılık, maluliyet ve ölüm sigortasından aylık veya gelir alanlara uygulanan oran 506 sayılı Kanun’un 61. maddesindeki esaslara göre arttırılır veya azaltılır” denmektedir. Bu tasarı kanunlaşırsa SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasında maaş farklılıkları giderilir diye düşünüyorum. Kalın sağlıcakla


Ücretli çalışan eş, işyerinden SSK Sigortalısı olur.

Soru: Sayın Recep AKÇAKAYA, yazılarınızı takip ediyorum ve faydalanıyoruz. Ben özel bir kuruluşta 13 yıldan beri çalışıyorum. Ekonomik kriz sebep gösterilerek işten çıkarıldım, işsizlik sigortası alıyorum. Eşimin bir iş yeri mevcut elemana ihtiyacı da var, eşimin işyerinde sigortalı olarak çalışabilir miyim? Açıklarsanız sevinirim. Sevda AKAR

Cevap: Sayın okurum, eşler eşinin iş yerinde çalışamaz diye yasalarda bir hüküm yoktur. Bu nedenle gerek 506 sayılı ve gerekse 5510 sayılı Kanunlar gereğince eşler resmen ücret alıyorlarsa SSK’lı olabilirler ancak işyerinin kadın çalışabileceği yani işyerinde bayan sigortalı çalıştırmasına engel bir durum yoksa ( inşaat, yeraltı gibi ağır iş kollarına girmeyen )

SSK sigortalısı olabilirsiniz. Örnek olarak çaycılık, temizlik, büro gibi faaliyet gösteren işyerlerinde bayanlar çalışabilirler.

Emekli çalışan işten çıkarılırsa tazminat alır

Soru: Sayın Recep Bey, ben 2004 yılında emekli oldum. Daha sonra özel bir kuruluşta Sosyal Güvenlik Destek primi ile çalışmaya başladım ve halen çalışıyorum. İşveren işlerin daraldığını söyleyip duruyor. İşten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Açıklarsanız memnun olurum.

Mahfuz

Cevap: Sayın okurum, bir işyerinde hizmet akdi ile Sosyal Güvenlik Destek primine tabi çalışsanız bile kıdem tazminatı haklarınız vardır. Kendiniz istifa ederseniz herhangi bir şey alamazsınız. Ancak işveren çıkarırsa bu durumda çalıştığınız her yıl için 1 aylık brüt maaş tutarında kıdem tazminatı alırsınız. Ayrıca çalıştığınız süreye göre ihbar tazminatı da alma haklarınız vardır.

20 yıl 5000 günle emekli olur bir çocuk için doğum borçlanması yapılabilir.

Soru: Sayın Recep AKÇAKAYA,1959 doğumlu bir bayanım.1979 yılı 22 Martta bir işe girdim.1981 yılı ekimde de evlenerek işten ayrıldım.820 gün prim ödemem görünüyor.2002 Ocak ayında isteğe bağlı sigortaya prim ödemeye başladım, halen devam ediyorum. Buna göre en yaş hattinden ne zaman emekli olabilirim.13 Eylül 1981 de evlendim işten ayrıldım.14 Temmuz 1982 25 Aralık 1983 tarihinde 2 doğum yaptım. Buna göre doğum borçlanması yapabilir miyim? Eğer doğum borçlanması yaparsam normal emekli olma şansım var mı? Ne zaman emekli olabilirim. Saygılarımı sunar cevabınızı beklerim. EDA ÖREN

Cevap: Sayın okurum, 22 Mart 1979 tarihinde işe girdiğinize göre yaş probleminiz yok. SSK’lı olarak 820 gün prim ödemenizle birlikte isteğe bağlı sigortalı olarak gün sayınız 2009 Nisan itibariyle 3820 gününüz mevcuttur. Emekli olma şartınız 20 yıl 5 bin gün sigorta gün sayısı ile emekliliği hak ediyorsunuz. Doğum borçlanması için SSK’lı olarak işten ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum vaki olmuşsa borçlanma hakkınız bir çocuk için olabilir. Ancak ikinci çocuk için borçlanma yapamazsınız. Şayet borçlanırsanız gününüz 4180 gün olur. İsteğe bağlı devam ederek 5 bin gün tamamlandığında emekli olursunuz. Ancak dikkat edilmesi gereken konu 01.10.2008’den sonraki ödemeler Bağ-Kur ödemesi sayılır. Ekim 2008’den sonraki ödemeleri 1230 günü geçerse, sigortalı bir işe girerek gününüzü tamamlamanız gerekir. Aksi halde Bağ-Kur şartlarına göre emekli olursunuz. Diğer bir şart 58 yaşında 3600 günle SSK’dan emekli olursunuz.

Recep AKÇAKAYA

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
21-05-2009 10:07 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: