Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Stok beyanları Ba ve Bs formu ile bildirilmek zorunda mı?
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1937

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stok beyanları Ba ve Bs formu ile bildirilmek zorunda mı?
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
Stok beyanları Ba ve Bs formu ile bildirilmek zorunda mı?
Stok beyanları Ba ve Bs formu ile bildirilmek zorunda mı?6111 sayılı Kanun kapsamında beyan edilen işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar ile kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan emtia için düzenlenen faturaların Ba ve Bs formu ile bildirilmesi gerekiyor mu?

İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların beyan edilen rayiç bedelleri, Ba formu vermek zorunda olan mükellefler tarafından Ba formu ile bildirilmek zorunda.Bildirim işlemi, Ba formunun 'Soyadı/Adı Unvanı' bölümüne 'Muhtelif Satıcılar (6111 sayılı Kanun Madde 10)', Vergi Kimlik Numarası' bölümüne (3333 333 333) yazılmak suretiyle yapılacak.
Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan emtia için düzenlenen faturalar da Bs formu ile bildirilmek zorunda. Bildirim işlemi, Bs formunun 'Soyadı/Adı Unvanı' bölümünde 'Muhtelif Alıcılar (6111 sayılı Kanun Madde 11/1)', Vergi Kimlik Numarası' bölümüne (4444 444 444) yazılmak suretiyle yapılacak.

Yedieminin sorumluluğu
HUKİKİ durumu çekişmeli olan veya bir alacağa karşı mülkiyet hakkı kısıtlanan bir malın emanet olarak bırakıldığı kimseye 'yediemin' deniliyor.
Bu tür mallar bakımından yedieminin görevi, malın muhafazasıdır. Bu durumdaki kişiler, muhafaza görevini aşacak şekilde mal üzerinde tasarrufta bulunamazlar. Yedieminin hacizli olan malı, muhafaza ettiği yerde görevlilere teslim etmesi yeterli olup, satış mahalline götürme yükümlülüğü yoktur.

Metin Taş-Sezgin Özcan

Kaynak. http://www.aksam.com.tr/borc-yapilandirm...2392y.html29.05.2011

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
29-05-2011 09:10 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: