Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

TEK DÜZEN HESAP PLANINDA GİDER ve ALT HESAPLARIN KULLANILIŞI
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 7226

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEK DÜZEN HESAP PLANINDA GİDER ve ALT HESAPLARIN KULLANILIŞI
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,540
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
TEK DÜZEN HESAP PLANINDA GİDER ve ALT HESAPLARIN KULLANILIŞI
TEK DÜZEN HESAP PLANINDA GİDER ve ALT HESAPLARIN KULLANILIŞI


Yazar: Şevket UĞURBAŞ*
Murat ÇELİK**
E-Yaklaşım / Nisan 2008 / Sayı: 184

I- GİRİŞ
Bilindiği üzere, Tek Düzen Hesap Planı’nda 7. Grup maliyet hesaplarına ayrılmıştır. 7/A seçeneğini kullanan işletmeler; 710- Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderleri, 720- Direkt İşçilik Giderleri, 730- Genel Üretim Giderleri ana hesaplarında izledikleri giderleri, aynı anda GİDER ÇEŞİTLERİ ve GİDER YERLERİ için açılmış yardımcı hesaplara da kaydetmeleri zorunludur.
Tek Düzen Hesap Planında gider hesapları uygulamada esneklik sağlamak üzere iki seçenek halinde 7/A ve 7/B olarak sunulmuştur. 7/A seçeneğinde giderler defter-i kebirde fonksiyon esasına göre, 7/B seçeneğinde ise çeşit esasına göre belirlenmiştir. Bu suretle, işletmelere giderlerin bölümlenmesinde ve defter-i kebirde izlenmesinde kendi organizasyon yapılarına, büyüklüklerine ve ihtiyaçlarına göre düzenleyebilmeleri için kolaylık sağlanmış, farklı maliyet hesaplama yöntemlerine uyulabilmesi açısından da geniş bir esneklik tanınmıştır.
10 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği uyarınca maliyet muhasebesinde 7/A seçeneğinin mi yoksa 7/B seçeneğinin mi kullanılacağının tespit edilmesi amacıyla aktif toplamı ve net satış hasılatını esas alan hadler belirlenerek sırasıyla bu hadler 300 milyar ve 600 milyar olarak 19.12.2000 tarih ve 24265 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Aynı Tebliğ’de bu hadler ile ilgili izleyen yıllarda Maliye Bakanlığı’nca bir belirleme yapılmadığı takdirde yeniden değerleme oranında artırılacağı belirtilmiştir. Bu bilgiler ışığında aktif toplamı ve net satış hasılatı ile ilgili; 2007 yılı aktif toplamı 1.325.000 YTL VEYA net satışları toplamı 2.649.900 YTL’sını aşan üretim ve hizmet işletmeleri, 2008 yılına ait muhasebe işlemlerini 7/A seçeneğindeki hesapları göz önünde bulundurarak yerine getireceklerdir. Bu limitlerden herhangi birini aşan mükelleflerin maliyet hesaplarını 7/A seçeneğine göre tutmaları zorunludur.
2007 yılında hem aktif toplamı 1.325.000 YTL’sının hem de net satışları toplamı 2.649.900 YTL’ sının altında kalan üretim ve hizmet işletmeleri ile (aktif toplamları ve net satışları ne olursa olsun) ticaret işletmeleri 2008 yılında 7/A veya 7/B seçeneklerinden herhangi birini seçebilirler.
Uygulamanın amacı Muhasebe Uygulamaları 1 Seri No.lu Genel Tebliğ’de özetle şöyle açıklanmıştır; Eş zamanlı kayıt yöntemini kullanılması önerilen bu uygulamada, giderler yapıldıkları anda ilgili defter-i kebir hesaplarına "Fonksiyon Esasına" göre kaydedilirken, söz konusu giderler aynı zamanda yardımcı defterlerde hem çeşit esasına hem de ilgili gider yerlerine göre izlenir. Gider çeşitlerinin izleneceği yardımcı defter kayıtlarının, giderlerin ait oldukları gider yerlerini de gösterecek şekilde tutulması durumunda, yöntem amacına uygun biçimde yürütülmüş olacaktır. Bu kayıt yönetiminde; giderler eş zamanlı olarak aynı anda hem fonksiyonlarına, hem çeşitlerine hem de ilgili gider yerlerine göre izlendiğinden; muhasebe kayıtlarının azaltılmasına ve her kademenin üretim ve hizmet maliyetlerinin belli bir düzen içinde oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.
Yaklaşık 15 yıldır uygulamada birlik sağlayan bu düzenlemeler olmasına karşın, firma ihtiyaçlarının zorlaması ve uygulayıcıların farklı çözümleri gibi nedenlerle zaman içinde alt hesap kodlamalarında farklılıklar olduğu görülmegörülmektedir. Yazımızda konunun yeniden hatırlatılması ve gözden geçirilmesi amaçlanmıştır.

devamı ekteki dosyadadır


Ekli Dosya(lar)
.doc  TEK DÜZEN HESAP PLANINDA GİDER ve ALT HESAPLARIN KULLANILIŞI.doc (Boyut: 70.5 KB / İndirme: 352)

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
09-04-2008 06:49 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: