Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  Torba yasayla SSK tarım sigortası yeniden geliyor
  Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 2394

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Torba yasayla SSK tarım sigortası yeniden geliyor
  Yazar Mesaj
  Y.ERCAN
  YÖNETİCİ
  ******
  Mesajlar: 18,409
  Tarih: May 2008
  Üye no: 4845
  Nerden: İstanbul
  Rep Puanı: 86
  Mesaj: #1
  Torba yasayla SSK tarım sigortası yeniden geliyor
  TARIM Sigortası 2925 sayılı kanunla 01.01.1985 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sene 1985, SSK Genel Müdürlüğü tüm müdürlüklere gönderdiği talimatla köy ve kasabalar gezilerek insanlarımıza tarım sigortası anlatıldı. Biz de Kocaeli’de köyleri dolaşmak suretiyle özellikle gençlerin sigortalı olmalarını sağladık. Bugün o kişilerin çoğu az da olsa bir emekli maaşına (555 TL) sahip olmuşlardır.

  Gün geldi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Sağlık Sigortası Kanunu ile bu hak(müktesep haklar hariç) 01.10.2008 tarihi itibariyle kaldırıldı. Söz konusu kanuna göre tarım sigortası olanların daha az prim ödeyerek emekli olma hakları vardı. Bu hakkın 5510 sayılı kanunla kaldırılması büyük bir haksızlıktı.

  Bu defa torba kanunu ile yapılan düzenlemeyle tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar 4/A sigortalısı (yani SSK’lı) olma hakkına kavuşuyor. Bahse konu sigortalılar toplam yüzde 34.5 oranında prim ödeyeceklerdir. Yeni yasaya göre tarım sigortalıları günlük prime esas kazancın 17 katı üstüden başlayarak her yıl için 1 puan arttırılmak suretiyle prim ödeyerek 30 gün sigortalılık süresi kazanacaklardır.

  2011 yılı haziran ayına kadar aylık ödenecek miktar yaklaşık 156 lira. Eski kanuna göre tarım sigortasının yılda bir defa veya her ay ödenmesi sigortalının isteğindeydi. Bu defa ödeme tarihlerini belirlemeye SGK yetkili kılınıyor. Sigortalıların sağlık sigortasından yararlanabilmesi için en az bir ay önce sigorta tescilinin yapılması ve sigortalılığının devam ediyor olması gerekiyor.

  Bu kanuna göre iş kazası ve meslek hastalığından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi veya sürekli iş göremezlik geliri ya da malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık bağlanabilmesi için prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartı aranacaktır. Diğer Bağ-Kur sigortalılarında olduğu gibi 60 günden fazla prim borcu olan tarım sigortalıları sağlıktan yararlanamayacaktır.

  Tarım sigortasının tekrar yürürlüğe girmesi sevindiricidir. Sebep olanlara SSK’lılar adına teşekkür ediyorum.


  OKUR SORULARI

  İşsizlik sigortası kısmi olarak da ödenebiliyor

  Soru: Sayın Akçakaya. Ben sözleşmeli olarak çalışmakta iken sözleşme süremin bitmesi nedeniyle işsiz kaldım ve 3 aydır işsizlik sigortası almaktayım. Bu ayın 15’inden itibaren yeni bir işyerinde çalışmaya çalışmaya başlayacağım. İşe başladığım tarihten itibaren işsizlik sigortası alamayacağıma göre şubat ayı içinde çalışmadığım 14 günlük işsizlik sigortası ödemesi alabilir miyim? Açıklarsanız sevinirim. A.K

  Cevap: Sayın okurum, işsizlik sigortası kanununa göre işsizlik ödeneğinin hangi şartlarda hak edeceğini daha önceki yazılarımda açıklamıştım. Sizin bu şartlara haiz olduğunuza göre çalıştığınız süreye göre 6 ay, 8 ay ve en fazla 10 ay işsizlik sigortası ödeneğini hak ettiğiniz anlaşılmaktadır. Yaptığım incelemede kısmi olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle size şubat ayı için 14 günlük işsizlik sigortası ödenmesi gerekmektedir.


  Recep AKÇAKAYA
  Demokrat Kocaeli Gazetesi

  Muhasebe ve Mevzuat Grubu

  Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

  Kişisel Blog Sayfam
  10-02-2011 03:59 PM
  Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: