Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Üzerinde Düzeltme Yapılan Faturalar_?
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 16849

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üzerinde Düzeltme Yapılan Faturalar_?
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Üzerinde Düzeltme Yapılan Faturalar_?
Merhaba

Daha öncede benzer bir soru sormuştum yanıtınız için teşekkürler şimdi sormak istedim konu şu zaman zaman mal aldıgımız yada masraf nitelikli harcamalardan dolayı alınan faturalardan bazılarında daksil vurularak düzeltilmiş olanlar yada yanlış rakam karalanmış yenisi yazılmış olanlar bazılarında kazıntı yapılarak düzeltilmiş olanlar ve hatta bazılarındada kdvleri yanlış hesaplananlar oluyor bu faturaların kabul edilmesi işleme alınması kanunen bir sıkıntı yaratırmı yoksa bu türlü faturaları iptal ettirerek yenilerinin kesilmesimi uygundur.
İlginiz için Teşekkür ederim

Necdet A.Cevap:

Bu tür fatura yada vesikalarda yanlış olan kısımlar tek çizgi ile çizilerek okunaklı bir şekilde (hatalı kısım görünür olmalıdır) doğruları üst veya altlarına tekrar yazılmalıdır.

Aynı Şekilde Vergi Usul Kanunu 217.maddede yanlış düzenlenmiş kayıtların düzeltilme şekli tarif edilmiş bunlar dışındakilerin kabul edilemeyecegi açıklanmıştır bu durum fatura ve benzeri belgeler için de geçerli olup, fatura üzerindeki yanlışın üstü çizilerek doğrusunun yazılması suretiyle gerekli düzeltmelerin yapılması mümkündür.

Yanlış Kayıtların Düzeltilmesi
Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 217
Kapsam
Yevmiye defteri maddelerinde yapılan yanlışlar ancak muhasebe kaidelerine göre düzeltilebilir. Diğer bilumum defter ve kayıtlara rakam ve yazılar yanlış yazıldığı takdirde düzeltmeler ancak yanlış rakam ve yazı okunacak şekilde çizilmek, üst veya yan tarafına veyahut ilgili bulunduğu hesaba doğrusu yazılmak suretiyle yapılabilir.
Defterlere geçirilen bir kaydı kazımak, çizmek veya silmek suretiyle okunamaz bir hale getirmek yasaktır.

Tüm bu açıklamalar çerçevesinde kanuni nizama uygun olmayan düzeltme ve düzenleme işlemlerinin kabul edilebilirliği mevcut olmayıp iptal edilerek yerine yeni fatura düzenlenmesi gerekmektedir.


Saygılarımla
Yıldırım ERCAN

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
13-03-2010 02:09 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: