Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

VERASET İLAMI DİLEKCE ÖRNEĞİ VE VERASET İLAMI NASIL CIKARTILIR,USULU VE TAKİP EDİECEĞ
Konuyu Açan Kişi: Mavilim
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 84541

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VERASET İLAMI DİLEKCE ÖRNEĞİ VE VERASET İLAMI NASIL CIKARTILIR,USULU VE TAKİP EDİECEĞ
Yazar Mesaj
Mavilim
(Yönetici)
******
Mesajlar: 2,338
Tarih: Oct 2008
Üye no: 10255
Nerden: İşten
Rep Puanı: 40
Mesaj: #1
VERASET İLAMI DİLEKCE ÖRNEĞİ VE VERASET İLAMI NASIL CIKARTILIR,USULU VE TAKİP EDİECEĞ
VERASET İLAMI DİLEKCE ÖRNEĞİ VE VERASET İLAMI NASIL CIKARTILIR,USULU VE TAKİP EDİECEĞİNİZ YOL.
...........SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
DAVACI :


VEKİLİ :


KONU :Veraset ilamı talebi hakkındadır.


AÇIKLAMALAR :


1- Muris baba A.K., …/…/... tarihinde ölmüş olup; geriye eşi M.K., kızı T.K.L. ve oğlu H.K. kalmıştır.


2- Murisin mirasçılarının ve hisselerinin belirlenmesi açısından veraset ilamının verilebilmesi için sayın Mahkemeye başvurma mecburiyetimiz hasıl olmuştur.


HUKUKİ NEDENLER : Türk Medeni Kanunu ve ilgili mevzuat.


HUKUKİ DELİLLER : Vukuatlı Aile Nüfus Kayıtları ve T.C. Sağlık Bakanlığı Ölü Gömme İzin Kağıdı sureti ve diğer yasal deliller.


SONUÇ VE İSTEM : Arz olunan nedenlerle muris A.K. ‘ ın mirasçılarını ve miras hisselerini gösteren veraset ilamının verilmesi saygıyla vekaleten arz olunur. …/…/…


Davacı Vekili

Av.
KİMLİK BİLGİLERİ

A.K.

Baba Adı :

Ana adı :

D. Yeri :

D.Tarihi :

N.Kayıtlı old. Yer :

Mahalle :

N. Cüzd.Seri no :

Hane :

Cilt :

Sayfa no :

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Veraset belgesi, ölen bir kimsenin mirascılarını ve onların gösteren mahkemelerce verilen bir belgedir. Veraset ilamı müracatını bir ay içinde yapılması gerekir. Veraset ilamı çıkarmak için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;
1. Sulh Hukuk Mahkemesine yazılacak talep dilekçesi
2. Aile nüfus kaydı. ( nüfusa kayıtlı nüfus müdürlüğünden alınır.
Bu evraklar alınarak ilgili mahkemeye sunulur. Bu işlem bir avukat kanalı ile veya varislerden bir tanesinin mahkemeye müraacat etmesi ile olur. Mahkeme gün verir ve günü geldiğinde de bir şahit ile duruşma yapılır. Bir sorun çıkmaz ise karar verilir ve veraset ilamı yazılarak alınır. Bundan sonraki işlem sırası ölen kişiden kalan gayrimenkuller ile ilgili (verilmiş de olsa) bağlı bulunduğu belediyeye emlak beyanını vermektir. Bunun içinde;
a- emlak beyanı
b- veraset ilamı
c- varislerin adı, soyadı ve imzası listesi ile müracaat edilir.
İlgili emlak veya beyanlarında ikişer adet arkalı önlü fotokopi çektirilmesi gerekir. Birer suretini belediyeden aslı gibidir diye onaylatılması gerekir. İkinci fotokopi ise bizde suret olarak kalacaktır. Bu işlemlerin neticesinde ilgili memur bize tahakkuk fişi verir. Ve ödenecek vergi varsa ödenir.
Bu işlemlerden sonra sıra VERASET BEYANI' nı vermeye gelmiştir. Veraset beyanı vefat ettiği tarihten itibaren üç ay içinde ilgili veraset vergi dairesine verilmelidir. Verilmez ise cezalı duruma düşülür. Veraset beyanını verirken gerekli belgeler,
a) Tapu veya tapular
b) Vefat edenin banka veya bankalarda parası var ise bunların dökümü, hisse senedi, tahlil, telefon, araba gibi vs. menkul malları varsa bunların dökümü ve birer fotokopileri ( vergi dairesinin isteğine göre borçlar var ise bunların belgeleri ile birlikte yazılmaları gerekir)
c) Veraset İlamı
d) Tastikli Emlak Beyanları
e) Muhtardan Ölüm İlmühaberi
doldurmuş olduğumuz veraset beyannamesine eklenerek veraset vergi dairesine verilir. Burada doldurmuş olduğumuz veraset beyannamesinde ikişer fotokopi çektirip birini veraset vergi dairesine diğerini de bir suret almalıyız.
Bu işlemler bittikten sonra verilmiş olunan veraset beyanı komisyona girer. Komisyon beyanı değerlemeye alır, beyan edildiği değerlerden farklı değerler çıkarsa değerlerinin üzerine eklenir, bundan sonra varisler adına vergi çıkmış ise her kişi adına ayrı ayrı tahakkuk fişi çıkarılır. Bu fişlere göre vergileri varis veya varisler 5 yılda 10 eşit taksitte öderler. Bunların ödeme zamanı mali yıl içinde mart ve kasım aylarıdır. Beyan ettiğimiz gayrimenkülerden birinin satılması gerektiği zaman satılacak olan gayrimenkülün vergisinin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şartla satış yazısı alınır. Bu durumda İŞTİRAK HALİNDE MÜLKİYET e sahip olurlar.( yani toplu halde)
Bundan sonra varisler isterlerse ilgili tapu sicil müdürlüğüne veya tapu sicil müdürlüklerine müracaat ederek intikal işlemini yaptırarak kalan mirası MÜŞTEREK MÜLKİYET e dönüştürürler, yani hisselendirirler. Bu işlemi yaparken tüm varislerin tapuda hazır bulunmaları veya bir kişiyi vekil tayin etmeleri gerekir. Bunun içinde noterden vekalet verilmesi gerekir.
Öleni bıraktığı mallarından borçları daha fazla ise varisleri isterse REDDİ MİRAS yapabilirler. Yani kalan malları ve borçları kabul etmezler. Bu mallar devlete kalır. Devlette bu malları satar veya satmaz bu borçları öder. Böyle durumlarda alacakları bundun böyle devlet ile muhatap olurlar.

Muhasebecilik işi kılıfına uydurmak değil;

İşin gereğini yapmaktır.
11-11-2008 12:42 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: