Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Veraset yoluyla intikal eden limited şirket ortaklığı
Konuyu Açan Kişi: hust59®
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1726

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veraset yoluyla intikal eden limited şirket ortaklığı
Yazar Mesaj
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,537
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #1
Veraset yoluyla intikal eden limited şirket ortaklığı
Veraset yoluyla intikal eden limited şirket ortaklığı

İki ortaklı limited şirketin ortaklarından birinin ölümü halinde, ölen ortağın ortaklık payının mirasçılara devrinde izlenecek yol nedir? Fırat Yılmazel / İZMİR

Genel olarak, limited şirket payının devri şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartıyla hüküm ifade eder. Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortakların devre muvafakat etmesi şarttır (TTK md. 520). Limited şirket payının miras yoluyla edinilmesi halinde ise ortakların muvafakatine gerek yoktur. Ancak, ana sözleşmede aksine bir şart varsa ortaklar, payı hakiki değeri üzerinden satın alacak üçüncü bir şahsı göstermedikçe muvafakatten kaçınamazlar.

İlgililerin (mirasçıların) muvafakat için şirkete başvurdukları tarihten itibaren bir ay içinde üçüncü şahıs gösterilmediği takdirde muvafakat edilmiş sayılır (TTK md. 521). Böyle bir durum söz konusu değilse, mirasçıların şirkete başvurusu üzerine, veraset ilamındaki hisseleri oranında paylarının, pay defterine işlenmesi gerekir. Bunun için ortaklar kurulu kararı alınıp, pay devrinin Ticaret ve Sicilde tescil ve ilanı da mümkündür.Kullanılmış oto satışında KDV oranı ne olacak?

Hizmet aracı olarak satın aldığımız binek araçları satarken yüzde 1 KDV hesaplıyoruz. Kiralama amacıyla aldığımız binek araçları satarken hesaplayacağımız KDV oranı ne olmalıdır? Levent Kara/ANKARA
KDV oranlarına ilişkin (I) sayılı listede (Yüzde 1 oranında KDV’ye tabi teslim ve hizmetler) yapılan açıklamada, kullanılmış binek otomobillerin tesliminde uygulanacak KDV oranına ilişkin olarak, binek otomobillerin kullanım biçimine bağlı bir ayrım yapılmamıştır. İster işletme ihtiyaçlarında, ister kiralama veya insan taşıma faaliyetlerinde kullanılmış olsun, kullanılmış binek otomobillerin teslimi yüzde 1 oranında KDV’ye tabidir.İzin süresine rastlayan Pazar günü izin süresinden sayılmaz

Soru: 22.08.2007 tarihli gazetede çıkan yıllık izin süreleri ile ilgili yazınızda 5-15 yıl arası çalışanın 20 iş günü izin hakkı olduğunu belirtmişsiniz. Bunu bizde bildiğimiz halde

işveren bunu böyle uygulamamakta ısrarlı. Pazar günlerinin yeni iş kanununda genel tatil olmadığını, iş günü sayıldığını ve 20 günü pazar günlerini de içine alarak hesapladığını görüyoruz. Bu yasal mıdır? Hakkımızı aramak için ne yapmamız gerekir?

Taner TEKÇE

Cevap: İşvereninizin uygulaması yasal değil. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 56 ncı maddesinde; “…yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz…”

Hükmü yer almaktadır.

394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun’un 6 ve 9 ncu maddeleri, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 3 ncü maddesi hükmüne göre; Pazar günü hafta tatilidir.

İzin sürelerine rastlayan hafta tatilleri izin süresinden sayılmadığından, izin süreniz içindeki Pazar günleri, izin süresinden sayılmaz. Başka bir ifadeyle, izin süreniz içinde kaç Pazar varsa, izin süreniz o kadar uzar. Ayrıca, izin süresine rastlayan Cumartesi gününde izin süresinden sayılmayacağı yönünde yorumlar bulunmakla birlikte, bu yorumlara katılmak mümkün değil. Çünkü, haftalık çalışma saati 45 saat olup, Cumartesi iş günüdür. Bazı işyerlerinin 45 saati haftanın 5 gününe bölerek, Cumartesi çalışmaması, Cumartesi gününü hafta tatili statüsüne sokmaz. Dolayısıyla, izin süresine rastlayan cumartesi günleri izin süresinden sayılır.

Hakkınızı idari aşamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayette bulunarak, yargı aşamasında da İş mahkemesine dava açarak arayabilirsiniz.

SSK bildirilmeniz önemli Prim ödemesi işvereni ilgilendirir

Soru: 30.10.1967 doğumlu bayanım. 2010 yılının Ekim ayında 43 yaşında emeklilik hakkımı kazanıyorum. Prim günüm ve 20 yıllık çalışma sürem doldu. Hala çalışmaktayım. Yaklaşık 15 aydır ekonomik şartlardaki olumsuzluk nedeniyle SSK primim ödenmiyor. Çalışıyor gözüküyorum, primim ödenmiyor. Ama bildirgelerim veriliyor. Bu durumda emeklilik tarihimde bir uzman olur mu?

İpek TUNA / Bursa

Cevap: SSK ya çalışmalarınız bildirilmesi önemli. Primim ödenip ödenmemesi SSK ile işveren arasındaki bir borç-alacak meselesidir. SSK’lı olarak sizi ilgilendirmez. Ayrıca, 20 yıllık sürenizi doldurup yaşı beklediğinizi belirttiğinize göre,, muhtemelen 5150 gün prim ödemenizde olduğundan, çalışma günlerinizi bildirmeseler bile, emekli olacağınız tarih uzamaz. Süre ve prim ödeme şartlarını yerine getirip emekli aylığı için sadece yaş şartını beklediğinizden, kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilir ve yaşın dolması evinizde veya başka bir işyerinde tekrar çalışmaya başlayarak bekleyebilirsiniz.

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
03-10-2007 01:25 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: