Her daim birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sevgi dolu bayramlar geçirmek ümidiyle, üyelerimizin ve tüm islam aleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.
 • Menü
 • Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

  Vergi levhası ne işe yarar?
  Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
  Cevap Sayısı: 0
  Görüntülenme Sayısı: 3335

  Cevapla 
   
  Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Vergi levhası ne işe yarar?
  Yazar Mesaj
  Y.ERCAN
  YÖNETİCİ
  ******
  Mesajlar: 18,409
  Tarih: May 2008
  Üye no: 4845
  Nerden: İstanbul
  Rep Puanı: 86
  Mesaj: #1
  Vergi levhası ne işe yarar?
  Şu an çok fazla bir faydası yok gibi. Peki, niye asılır? Neden tasdik ettirilir? Vergi levhası ile istenen sonuç alınmakta mıdır?

  Kamuoyu ve müşteri baskısı oluşturması beklenmekte. Peki, vergi levhasına bakarak az vergi vermişse tepki olarak daha çok vergi veren dükkâna giden var mı? Alış verişinde işyerinin ödediği vergiyi ölçü alan var mı? Ben görmedim. Gören varsa beri gelsin. Bir kere levhayı arayan yok ikincisi de görünür yere asan yok. Görünmeyen bir yere en üstlere veya üstüne takvim asarak kamufle edilmekte. Teşhir edilse de çok bir şey değişeceği yok. Vitrinin en güzel yerine bile asılsa müşteri nezdinde kıymeti, itibarı yok.

  Herkes ne kadar ucuza mal aldığına bakmakta. Hatta zarar yazılı levhalarda “bu dükkân işini biliyor”denilmekte. Buradan hesaplı ve ucuza malı alınır, diyerek vergi levhaları yüzünden müşteri patlatması bile yapabilir. Vergi levhası asmak göstermelikten ve zorunluluktan öte gitmemekte. Manevi baskı aracı olarak kullanılmak istenen vergi levhaları günümüzde işlevselliğini yitirmiş bulunmakta. Olsa ne olur olmasa ne olur?

  Vergi levhasının elinde gezdirip ayrıcalık gören var mı? Verdiği vergiye inanıp bilânçosuna güvenerek ipoteksiz kredi veren banka var mı? Ne yazarsa yazsın kim inanmakta? “Kaçıramadığını yazmış?” denilmekte. Herkes esnafın vergi kaçırdığına şartlanmış. Kaçırmayanın enayi olarak görüldüğü bir anlayış hâkim bulunmakta.

  Herkes korkunun esiri olarak kendi istediği kadar vergi vermekte. Belge düzeni de kendine göre ayar edilmeye çalışılmakta. Herkesin ayar yaptığı bir dönemde gerçeği yansıtmanın da haksızlık olacağını düşünülmekte. Ne kadar çok kazanılsa da vergi vermek istenilmemekte.

  Hal böyle olunca tüm kar ve zararlara da şüpheyle bakılmakta. Geçen seneden düşük beyanlara “Sen artır. Biraz vergi ver” denilmekte. ”Bu sene vergideki artış oranın düşük olmuş. Yükselt” denilebilmekte.

  Anlayacağınız kabala pazarlık gibi bir şey. Kaçıran kaçırıyor. Doğrusuna da inanılmıyor. Lütfen söyleyin. Böyle bir ortamda gerçeği yansıtmayan yansıtsa da inanılmayan bir vergi levhası ne iş yapar? Formaliteden öteye gidebilir mi?

  Vergi mahremiyeti hükmüne göre mükellefin borcu ve bilgileri verilemezken levhaya kazancı yazdırılabilmekte. Beyannamesini tanzim edip vergisini hesaplayan beyannamesini veren mali müşavirine “borcu yoktur” yazısı verilememekte. Ne garip değil mi?

  Celal EMİROĞLU
  Memleket

  Muhasebe ve Mevzuat Grubu

  Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

  Kişisel Blog Sayfam
  29-04-2010 11:20 PM
  Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
  « Önceki | Sonraki »
  Cevapla   Forum'a Git: