Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Konuyu Açan Kişi: karakocerdal
Cevap Sayısı: 10
Görüntülenme Sayısı: 46828

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Yazar Mesaj
karakocerdal
MÜDAVİM ÜYE
Mesajlar: 507
Tarih: Jan 2009
Üye no: 15260
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 6
Mesaj: #1
Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Yabancı Uyruklu örneğin Rus vatandaşı olan bir kişinin Türkiye'de oturma izni filan da yokmuş tekstil üzerine işyeri açmayı düşünüyor.Bunun için nelerin gerektiğini bilen var mı??? Yani açabilir mi??? Açarsa ne gibi evraklar lazım.. Yardımcı olursanız sevinirim...
12-03-2010 01:59 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #2
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
gereklı dokuman ektedır


Ekli Dosya(lar)
.doc  türkiyede yabancıların sırket kurulus ıslemlerı ve muhasebelesdırılmesı.doc (Boyut: 63 KB / İndirme: 259)

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
12-03-2010 02:13 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #3
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Yabancı yatırımcının Türkiye'de şirket kurma avantajı

Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Yabancı sermayeli yatırımcıların, karşılaştıkları sorunlar, yıllardır sürekli olarak dile getiriliyor.

Sorunların bir kısmı giderildi ama çoğu halen çözümlenemedi. Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Başkanı Sevgili Şaban Erdikler'in bu konudaki olumlu çabalarını takdir etmemek mümkün değil.

Şu aşamada yabancı sermaye girdisi yönüyle gelişmeler yeterli değil. Üstelik yerli yatırımcılardan bazıları da (Romanya, Bulgaristan ve Rusya gibi) yabancı ülkelerde yatırım yapmaya devam ediyorlar. Bu yola başvurmalarını haklı kılan bazı nedenler olduğu da acı bir gerçek.

TÜRKİYE'DEKİ ŞİRKET

Bugünkü konumuz Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancılarla ilgili. Bunların önünde iki yol var;

1. Yurt dışındaki şirketleri kanalıyla Türkiye'de şirket kurabilir ya da Türkiye'deki şirkete iştirak ederler.

2. Türkiye'de şirket olarak değil, gerçek kişi olarak şirket kurar ya da kurulmuş şirkete hisse senedi almak suretiyle ortak olurlar.

İkinci yolu izleyen yabancı yatırımcıların, (vergisel anlamda) çok sayıda avantajı söz konusu.

Sözgelimi; Türkiye'deki ortak olduğu anonim şirketle ilgili hisse senetlerinin, edinme tarihinden itibaren bir yıl geçtikten sonra elden çıkartılmasından doğan kazanç, gelir vergisine tabi olmaz (GVK Md. 80/1). Örneğin; edinme bedeli bir trilyon TL olan hisse senedini, iki yıl sonra üç trilyon liraya satan yabancı yatırımcı gerçek kişi, aradaki iki trilyon liralık fark nedeniyle, gelir vergisi ödemez.

Ancak hisse senedi (gerçek kişi yerine) yabancı yatırımcı şirkete ait olsaydı, ortaya çıkan kazanç nedeniyle, kurumlar vergisi ödemesi söz konusu olacaktı. Burada bir avantaj olarak, yabancı gerçek kişi ve kurumlar, kur farkından doğan kazancın vergisini ödemeyeceklerdi (GVK Mükerrer Md.81/5).

Kurumlar Vergisi Kanunu'nun Geçici 28. maddesinde yer alan ‘iştirak hissesi' satışındaki istisna, tam mükellef kurumlar için geçerli olduğu için, dar mükellef durumunda olan yabancı şirket bu istisnadan yaralanamıyor.

OTEL YA DA FABRİKA

Türkiye'de kurulan şirketin, aktifinde kayıtlı olan bir otel ya da fabrikayı satması sonucu ortaya çıkan kazanç, kurumlar vergisi, KDV ve tapu harcına tabi.

Oysa yabancı yatırımcı gerçek kişi, oteli ya da fabrikayı satmayıp, şirketin hisse senetlerini satarsa, büyük bir vergi avantajı doğabilir.

Örnek : Yabancı yatırımcı gerçek kişilerin hissedarı olduğu (B) anonim şirketinin, Türkiye'de 900 kişilik bir oteli vardır. Yabancı yatırımcı, kayıtlı değeri 30 trilyon lira olan oteli, 70 trilyon liraya satacaktır.

Bu durumda, oteli satacak olan (B) anonim şirketi, kazancı nedeniyle, normal koşullar altında, kurumlar vergisi ve tapu harcı ödeyecek, alıcı da yüzde 18 KDV ve tapu harcı ödeyecek. Oysa, oteli satma yerine, şirket hisselerini satsalar, doğal olarak oteli de satmış olacaklar. Böyle olunca da bir lira dahi kurumlar vergisi, KDV ve tapu harcı ödenmeyecek.

Benzeri uygulama, fabrika satışı için de geçerli...

Kár ya da temettü dağıtımı olayında da dar mükellef konumunda olan yabancı yatırımcı, elde ettiği kár payı ya da temettü geliri üç trilyon lira dahi olsa, Türkiye'de beyan etmeyecek ve gelir vergisi de ödemeyecek.

Başlıkta da belirtildiği gibi, yabancı yatırımcı gerçek kişinin, Türkiye'de şirket kurmasında, vergisel anlamda, sayısız avantaj var...

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
12-03-2010 02:14 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #4
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Türkiye’de yabancı şirket kurma Prosüdürleri
01 Ağustos 2009 17.6.2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca; Uluslararası anlaşmalar ve özel kanun hükümleri tarafından aksi öngörülmedikçe,

1. Yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’de doğrudan yabancı yatırım yapılması serbesttir.

2. Yabancı yatırımcılar yerli yatırımcılarla eşit muameleye tabidirler.

3. Yurt dışında ikamet ettiğini çalışma veya ikamet izniyle belgeleyen Türk vatandaşları kanunun uygulanması bakımından yabancı yatırımcı sayılırlar.

Bu kanun ile 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu yürürlükten kaldırılmış;

a. Yeni bir şirket veya şube kurmak, mevcut bir şirkete doğrudan veya dolaylı iştirak etmek, yatırım yapmak, sermaye artışında bulunmak ve hisse devirleri için Hazine Müsteşarlığından alınması gerekli ön izinler,

b. Her bir yabancı ortak başına asgari 50.000 ABD doları getirilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Diğer taraftan eski yabancı sermaye mevzuatında öngörülen “yabancı yatırımcıların Türkiye’de sadece anonim veya limited şirket kurmak veya şube açmak suretiyle ticari faaliyette bulunabilecekleri” hususu da yeni kanun ile kaldırılmıştır. Dolayısıyla,yabancı yatırımcılar artık tüzel kişiliği olup olmadığına bakılmaksızın, anonim ve limited şirketlerin yanı sıra her türlü şirket kurabileceklerdir.

Yabancı devlet kanunlarına göre kurulan şirketlerin Türkiye’de ticari faaliyette bulunmamak kaydıyla irtibat bürosu açmalarına izin vermeye Hazine Müsteşarlığı yetkilidir.

YABANCI UYRUKLU GERÇEK KİŞİ TACİRİN KAYDINDA İSTENİLEN EVRAK

1. Dilekçe(Tacir tarafından imzalanmış olmalı)

2. Noterden düzenlenen ticari unvan tasdiknamesi (ev adresi, iş adresi, iş konusu, işe başlama tarihi, uyruğu, ticari unvanı ve unvan altında tacirin 3 imzasını içerir)

3. Pasaport sureti (tercüme edilmiş noter onaylı) (2 adet) ve vergi numarası dökümü

4. Oda kayıt beyannamesi (yetkililer tarafından imzalanmalı ortakların resimleri bulunmalıdır)

5. Taahhütname (tacir tarafından imzalanmış olmalı)

· Tacir yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ise; çalışma veya ikamet izni eklenmelidir.(onaylı)

· Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi için ikamet izni ibraz edilmelidir.(onaylı)

YABANCI UYRUKLU ORTAĞI OLAN LİMİTED ŞİRKET KURULUŞUNDA İSTENİLEN EVRAK

1. Dilekçe (yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı, vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2. 3 sayfadan oluşan Kuruluş bildirim formu (ilgili yerler doldurularak yetkili tarafından imzalanmalıdır 5 nüsha)

3. Noter tasdikli ana sözleşme (4 nüsha)

4. Kurucular ve müdürlerin fotoğraflı nüfus sureti (noter veya muhtar onaylı – 2 nüsha) . Nüfus suretlerinde T.C. Kimlik numarası belirtilmiyor ise T.C. Kimlik dökümü

5. Tercüme edilmiş pasaport sureti (noter onaylı – 2 nüsha) ve vergi numarası dökümü

6. Müdürlerin şirket unvanı altında imza beyannamesi (2 nüsha)

Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı

7. Tahsil edildi kaşeli ve imzalı banka dekontları (sermayenin onbinde dördünün rekabet kurumunun Ziraat Bankası Bilkent Plaza Şubesinde bulunan 5383761-5016 nolu hesaba yatırıldığını gösteren banka dekontu veya bankadan onaylı EFT makbuzu)

8. Oda kayıt beyannamesi (yetkililer tarafından imzalanmalı ortakların resimleri bulunmalıdır)

9. Taahhütname (yetkililer tarafından imzalanmış olmalı.)

Yabancı uyruklu ortak gerçek kişi ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti ve vergi numarası dökümü, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı için çalışma veya ikamet izni, yabancı ortağın tüzel kişi olması halinde ise; Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı şirketin kayıtlı bulunduğu sanayi veya ticaret odasınca veya yetkili mahkemelerce tanzim edilmiş faaliyet belgesi ve sicil özeti noter onaylı tercümesi, kuruluş işlemlerini yürütecek gerçek kişiye verilen noter onaylı tercüme edilmiş vekaletname.

· Kurulacak şirkete yabancı ortaklarca yabancı ülkelerde kurulu bulunan şirketlerin menkul kıymetlerinin sermaye olarak konulması halinde; menşe ülke mevzuatına göre değer tespitine yetkili makamların veya menşe ülke mahkemelerince tespit edilecek bilirkişilerin yada uluslar arası değerlendirme kuruluşlarınca düzenlenecek,Türk Konsolosluğundan veya Lahey Devletler Özel Hukuku Konferansı Çerçevesinde hazırlanan “Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi” hükümlerine göre tasdik edilmiş(apostil şerhini içeren) belgenin noter onaylı tercümesi

· Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi için ikamet izni ibraz edilmelidir.

· Ortak yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ise; çalışma veya ikamet izni eklenmelidir.

BAKANLIK İZNİNE TABİ OLMAYAN YABANCI ORTAKLI ANONİM ŞİRKETİN KURULUŞU SIRASINDA İSTENİLEN EVRAK;

1. Dilekçe (yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı, vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2. 3 sayfadan oluşan Kuruluş bildirim formu (ilgili yerler doldurularak yetkili tarafından imzalanmalıdır – 5 nüsha)

3. Noter tasdikli ana sözleşme (4 nüsha)

4. Kurucuların ve yetkililerin fotoğraflı nüfus sureti (noter veya muhtar onaylı-2 nüsha) . Nüfus suretlerinde T.C. Kimlik numarası belirtilmiyor ise T.C. Kimlik dökümü

Yabancı ortak gerçek kişi ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti (2 nüsha) ve vergi numarası dökümü, yurt dışında ikamet eden Türk Vatandaşı için çalışma veya ikamet izni yabancı ortağın tüzel kişi olması halinde ise; Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı şirketin kayıtlı bulunduğu sanayi veya ticaret odasınca veya yetkili mahkemelerce tanzim edilmiş faaliyet belgesi ve sicil özeti noter onaylı tercümesi, kuruluş işlemlerini yürütecek gerçek kişiye verilen noter onaylı tercüme edilmiş vekaletname.

5. Yetkililerinin şirket unvanı altında imza beyannamesi (2 nüsha)

6. Tahsil edildi kaşeli ve imzalı banka dekontları (sermayenin onbinde dördünün rekabet kurumunun Ziraat Bankası Bilkent Plaza Şubesinde bulunan 5383761-5016 nolu hesaba yatırıldığını gösteren banka dekontu veya bankadan onaylı EFT makbuzu)

7. Oda kayıt beyannamesi (daktilo ile doldurulmalı, ortakların resimleri bulunmalıdır)

8. Taahhütname (yetkili tarafından imzalanmış olmalı)

· Kurulacak şirkete yabancı ortaklarca yabancı ülkelerde kurulu bulunan şirketlerin menkul kıymetlerinin sermaye olarak konulması halinde menşe ülke mevzuatına göre değer tespitine yetkili makamların veya menşe ülke mahkemelerince tespit edilecek bilirkişilerin yada uluslar arası değerlendirme kuruluşlarınca düzenlenecek,Türk Konsolosluğundan veya Lahey Devletler Özel Hukuku Konferansı Çerçevesinde hazırlanan “Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi” hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren)belgenin noter onaylı tercümesi

· Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi için ikamet izni ibraz edilmelidir.(onaylı)

· Ortak yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ise; çalışma veya ikamet izni eklenmelidir.(onaylı)

BAKANLIK İZNİNE TABİ YABANCI ORTAKLI ANONİM ŞİRKETİN KURULUŞU SIRASINDA İSTENİLEN EVRAK

Bankalar,Katılım bankaları,Finanssal kiralama şirketleri,Faktoring şirketleri,Tüketici finansmanı ve kart hizmetleri şirketleri,Varlık yönetim şirketleri,Sigorta şirketleri,Holdingler,Döviz büfesi işleten şirketler,Umumi mağazacılıkla uğraşan şirketler,Lisanslı depoculukla uğraşan şirketler,Tarım ürünleri lisanslı depoculuk şirketleri,Ürün ihtisas borsası şirketleri, SPK’ na tabi olan şirketler ile serbest bölge kurucusu ve işleticisi şirketlerin kuruluş ve ana sözleşme değişiklikleri Bakanlık iznine tabidir.

1. Dilekçe (yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı, vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2. 3 sayfadan oluşan Kuruluş bildirim formu (ilgili yerler doldurulup yetkili tarafından imzalanmalıdır – 5 nüsha)

3. Noter tasdikli Ana Sözleşme (4 nüsha)

4. Kurucu ve yetkililerin fotoğraflı nüfus sureti(noter veya muhtar onaylı-2 nüsha) . Nüfus suretlerinde T.C. Kimlik numarası belirtilmiyor ise T.C. Kimlik dökümü

Yabancı ortak gerçek kişi ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti (2 nüsha) ve vergi numarası dökümü, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ortak için çalışma ve ikamet izni yabancı ortağın tüzel kişi olması halinde ise; Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı şirketin kayıtlı bulunduğu sanayi veya ticaret odasınca veya yetkili mahkemelerce tanzim edilmiş faaliyet belgesi ve sicil özeti noter onaylı tercümesi, kuruluş işlemlerini yürütecek gerçek kişiye verilen noter onaylı tercüme edilmiş vekaletname.

5. Yetkililerin unvan altında imza beyannamesi (2 adet)

Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı

6. Bakanlık izin yazısı

7. Tahsil edildi kaşeli ve imzalı banka dekontları (sermayenin onbinde dördünün rekabet kurumunun Ziraat Bankası Bilkent Plaza Şubesinde bulunan 5383761-5016 nolu hesaba yatırıldığını gösteren banka dekontu veya bankadan onaylı EFT makbuzu)

8. Oda kayıt beyannamesi (daktilo ile doldurulmalı, ortakların resimleri bulunmalıdır)

9. Taahhütname (yetkili tarafından imzalanmış olmalı)

· Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi için ikamet izni ibraz edilmelidir.(onaylı)

· Ortak yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ise; çalışma veya ikamet izni eklenmelidir.(onaylı)

HİSSE DEVRİ YOLU İLE YABANCI UYRUKLU GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİNİN ŞİRKETE ORTAK OLMASI DURUMUNDA İSTENİLEN EVRAK

1. Dilekçe (yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı, vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2. Limited şirkette noter onaylı ortaklar kurulu kararı (kararda ortakların adres ve uyruğu belirtilmelidir – 2 nüsha) kolektif ve komandit şirkette ana sözleşmenin ilgili maddelerinde değişikliğe ilişkin imzaları noter onaylı tadil tasarısı (2 nüsha)

3. Noterde düzenlenen hisse devir sözleşmesi (1 nüsha)

Yabancı ortak gerçek kişi ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti (2 nüsha) ve vergi numarası dökümü, yurt dışında ikamet eden T.C uyruklu ortak için çalışma ve ikamet izni yabancı ortağın tüzel kişi olması halinde ise; Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı şirketin kayıtlı bulunduğu sanayi veya ticaret odasınca veya yetkili mahkemelerce tanzim edilmiş faaliyet belgesi ve sicil özeti noter onaylı tercümesi, kuruluş işlemlerini yürütecek gerçek kişiye verilen noter onaylı tercüme edilmiş vekaletname.

4. Yeni ortağın fotoğraflı nüfus sureti (noter veya muhtar onaylı 1 nüsha) . Nüfus suretlerinde T.C. Kimlik numarası belirtilmiyor ise T.C. Kimlik dökümü

· Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi için ikamet izni ibraz edilmelidir.(onaylı)

· Ortak yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ise; çalışma veya ikamet izni eklenmelidir.(onaylı)

· Hisse devir kararlarında sermayenin kısmen veya tamamen ödendiğinin beyan edilmesi zorunlu değildir; ancak kararda belirtilmesi durumunda sermayenin ödendiğinin ve öz varlık içinde sermayenin korunduğunun tespit edildiği SMMM/YMM raporunun ve müşavire ait faaliyet belgesinin ibrazı gerekmektedir.

YABANCI UYRUKLU BİR ŞİRKETİN TÜRKİYE ŞUBESİNİN TESCİLİ

30 Kasım 1330 tarihli Ecnebi Anonim ve Sermayesi Eshama Münkasim Şirketler Kanununa göre yabancı uyruklu bir şirketin Türkiye ANKARA şubesinin kuruluşu için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir.

1. Dilekçe (yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı, vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2. 3 sayfadan oluşan Kuruluş bildirim formu. (İlgili yerler doldurulup yetkili tarafından imzalanmalıdır – 5 nüsha)

3. Türkiye vekili için düzenlenen noter onaylı 3 nüsha vekaletname sureti.

4. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı izin yazısı.

5. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı 2 nüsha müzeyyel beyanname ve 3 nüsha ilanı.

6. Şube yetkilisi TC uyruklu ise fotoğraflı nüfus cüzdanı sureti (Nüfus suretlerinde T.C. Kimlik numarası belirtilmiyor ise T.C. Kimlik dökümü) yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti. (2 adet ) ve vergi numarası dökümü

7. Şube temsilcisinin şube unvanı ile düzenlenen imza beyannamesi . (2 adet)

Lahey devletler özel hukuku konferansı çerçevesinde hazırlanan Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi hükümlerine göre tasdik edilmiş (apostil şerhini içeren) veya Türk konsolosluğundan onaylı

8. Taahhütname (yetkili tarafından imzalanmış olmalı)

9. Oda kayıt beyannamesi (Daktilo ile doldurulmalı, şube temsilcilerinin resimleri bulunmalıdır)

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
12-03-2010 02:14 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
yasarr
Moderators
*****
Mesajlar: 580
Tarih: Sep 2007
Üye no: 279
Nerden: GAZİANTEP
Rep Puanı: 15
Mesaj: #5
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
Kuruluş işlemlerinde prosedür aynıdır.
Yalnızca kimlik belgesi yerine pasaport isteniyor,
Ayrıca şirket ortaklarına vergi kimlik numarası da alabilirsiniz,

Eğer yabancı ortak sadece sermaye ortağı olmayıp şirkette etkin şekilde yer alacaksa
çalışma izni alması lazımdır.
Çalışma izni prosedürleri ise çok farklı ve zorludur,
çalışma izniyle ilgili ayrıntılı bilgi http://www.yabancicalismaizni.gov.tr/tr/index.html adresinde mevcuttur. (Evraklarda bi eksiklik veya zamanlama hatası olması durumunda izin verilmiyor ve bir yıl başvurulamıyor bu yüzden çok dikkatli ve özenli hazırlanmalı)

Birde her yıl "Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü"ne yapılması zorunlu bulunan biri faaliyet durumu diğeri sermaye hareketleriyle ilgili iki bildirim vardır.

M. YAŞAR SARIOĞLU - S.M.M.M.
12-03-2010 02:28 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
wayeses
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 1
Tarih: Nov 2010
Üye no: 31947
Nerden: Londra
Rep Puanı: 0
Mesaj: #6
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
teşekkürler..
21-11-2010 06:58 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #7
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
(21-11-2010 06:58 PM)wayeses Yazılan:  teşekkürler..

Rıca ederız sayın wayeses , sızlerınde katılımlarıızı beklıyoruz.

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
21-11-2010 08:50 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
baronmc
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Feb 2012
Üye no: 42005
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #8
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
merhabalar kız arkadaşım istanbulda cafe açmak istiyor.Fakat çalışma izni yok turkiyede misafir olarak kalıyor.Kafe açmak için şartlar nedir ? Cafe için şirket kurmayacagı için şahıs vergi numarası lazım sanırım.
Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
16-02-2012 06:39 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #9
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
(16-02-2012 06:39 PM)baronmc Yazılan:  merhabalar kız arkadaşım istanbulda cafe açmak istiyor.Fakat çalışma izni yok turkiyede misafir olarak kalıyor.Kafe açmak için şartlar nedir ? Cafe için şirket kurmayacagı için şahıs vergi numarası lazım sanırım.
Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Prosödür aynı sadece Türkiye' de yerleşmesi gerekır ayrıca pasaport kımlık kafi. diğer işlemler aynı...

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
16-02-2012 06:43 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
baronmc
Registered
Default Avatar
Mesajlar: 2
Tarih: Feb 2012
Üye no: 42005
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 0
Mesaj: #10
RE: Yabancıların Türkiye'de İşyeri Açma Mükellefiyetleri Hakkında...
teşekkürler.peki yerleşmesi nasıl olacak ? yani iş yeri açınca devlet otomatik olarak yerleşim iznini veriyor mu ? türk bir ortak bulmak zorunda mı ? yüzde 50 yüzde 50 hisseli gibi ?
18-02-2012 04:54 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: