Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

yansıtma faturasında kdv hk
Konuyu Açan Kişi: beyhansrn
Cevap Sayısı: 4
Görüntülenme Sayısı: 2104

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yansıtma faturasında kdv hk
Yazar Mesaj
beyhansrn
Unregistered / Not Logged In
 
Mesaj: #1
yansıtma faturasında kdv hk
Merhaba,

Organizasyon hizmeti veren firma yurtdışı uçak biletini karşı firmaya fatura ederken kdv hesaplamak zorundamı?
16-05-2011 07:13 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,418
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #2
RE: yansıtma faturasında kdv hk
40 Seri Nolu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği

A _ TÜRKİYE'DE YERLEŞİK SEYAHAT ACENTALARINCA ORGANİZE EDİLEREK YURT DIŞINA DÜZENLENEN TURLARIN KATMA DEĞER VERGİSİ KARŞISINDAKİ DURUMU:
Türkiye'de yerleşik seyahat acentalarınca organize edilerek yurt dışına düzenlenen turlara katılanlara, yurt dışında verilen yeme-içme, konaklama, ulaştırma, rehberlik, gezi, sağlık v.b. hizmetler yurt dışında verildiğinden ve yolcular bu hizmetlerden yurt dışında yararlandığından, bu hizmetler Türkiye'de ayrıca katma değer vergisine tabi tutulmayacaktır. Ancak, tur organizasyonuna katılanlara yurt içinde verilen hizmetlerin katma değer vergisine tabi olacağı açıktır.

Bu nedenle tur faaliyetiyle ilgili olarak yurt dışından satın alınan hizmet bedellerinin Vergi Usul Kanunu çerçevesinde belgelenmesi koşuluyla bu hizmetlere ait masraf ve belgelerde gösterilen tutarlara katma değer vergisi uygulanmayacaktır.

Seyahat acentası tarafından müşterilere kesilecek faturada hizmet karşılığını teşkil eden tüm bedel gösterilecek; ancak, katma değer vergisi yurt dışında verilen hizmet bedelleri düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden hesaplanacaktır.

Diğer taraftan, yurt dışına yapılan yolcu taşımacılığına ait bedelin ayrıca fatura edilmesi veya kesilecek faturada taşımacılık karşılığını teşkil eden bedelin ayrıca gösterilmiş olması halinde bedelin Katma Değer Vergisi Kanununun 14. maddesi uyarınca katma değer vergisinden müstesna olacağı açıktır.

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
16-05-2011 07:57 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
beyhansrn
Unregistered / Not Logged In
 
Mesaj: #3
RE: yansıtma faturasında kdv hk
anladığım kadarıyla organizasyon yurtdışında yapılıyorsa yurt içindeki firmaya maliyetle ilgili yansıtma faturası kesilirken kdv hesaplanmayacak.

Şimdi şöyle örnek versem organizasyon firması bazen müşterilerine yurtdışı bilet satışı yapıyor bu durumda bilet satışında kdv hesaplayacakmı?
18-05-2011 05:32 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,418
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #4
RE: yansıtma faturasında kdv hk
Yok hesaplamayacak Beyhan hanım yurtdışı bilet satışı 3065 Sayılı KDV Kanununun 14/1 maddesine göre kdvden istisna ama firmanız bu bilete karşılık yaptıgı iş için hizmet bedeli alıyorsa
bu hizmet için %18 ayrıca yurtiçi havaalanında verilen yer hizmetleri ve diger hizmetler mevcut ise bunlardan dolayıda %18 kdv hesaplayarak yansıtmak zorundadır...

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
18-05-2011 06:40 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
beyhansrn
Unregistered / Not Logged In
 
Mesaj: #5
RE: yansıtma faturasında kdv hk
çok tşk.ler yıldırım bey kolay gelsin.
18-05-2011 06:52 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git: