Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Yemek fişleri muhasebeleştirme?
Konuyu Açan Kişi: aycan
Cevap Sayısı: 3
Görüntülenme Sayısı: 1259

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yemek fişleri muhasebeleştirme?
Yazar Mesaj
aycan
Moderators
*****
Mesajlar: 1,240
Tarih: Nov 2007
Üye no: 618
Nerden: İSTANBUL
Rep Puanı: 9
Mesaj: #1
Yemek fişleri muhasebeleştirme?
Bildiğiniz üzere , V.U.K gereğince ve çeşitli özelgeler dahilinde fatura kesme sınırı altında bulunan yazar kasa fişlerinden temizlik malzemesi alımı, kırtasiye gideri ve benzin fişleri dışındakiler kesinlikle ticari defterlere gider kaydedilemez, KDV leri indirim konusu yapılamaz.
2012 yılı için fatura kesme sınırı 770,00 TL dir.

Buna göre masraf formu adı altında gelnleri giderleştirmek amacıyla firma 770 altında kanunen kabul edilmeyen gidere işlemiş faturaları yapılan kayıt doğru mu başka fikri olan var mı?

LİNKEDİN
http://www.linkedin.com/profile/edit?trk...b_pro_top]

Zaman kimseyi beklemez...
11-09-2012 11:00 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hust59®
İmtiyaz Sahibi
*******
Mesajlar: 5,377
Tarih: Jul 2007
Üye no: 4
Nerden: İstanbul / Bolu
Rep Puanı: 26
Mesaj: #2
RE: Yemek fişleri muhasebeleştirme?
Mehmet MAÇ
Yeminli Mali Müşavir
DENET YMM A.Ş.

PERAKENDE SATIŞ VESİKALARI (PSV)
İLE BELGELENEBİLEN GİDERLER
VE BU VESİKALARA DAYALI KDV İNDİRİMİ

I. PERAKENDE SATIŞ VESİKALARI (YAZAR KASA FİŞLERİ) İLE BELGELENEBİLECEK GİDERLER

Bilindiği gibi eskiden, işle ilgili olarak yapılan harcamaların VUK’un 233. maddesinde sayılan perakende satış vesikaları (yani, perakende satış fişleri, yazar kasa fişleri, giriş ve yolcu taşıma biletleri) ile belgelenmesi mümkün değildi.

Maliye Bakanlığı, yayımladığı 204 no.lu VUK Genel Tebliği (1) ile mükelleflerin işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (kırtasiye, büro ve temizlik maddeleri gibi) tutarı kanuni haddi (250.000.000 lirayı) (2) aşmayan mal ve hizmetler için düzenlenen perakende satış fişi veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edileceğini hükme bağlamış bulunmaktadır.

Daha sonra yayımlanan 275 sıra No.lu VUK Genel Tebliği (3) ile de, taksi işleten mükelleflerden alınan ve tutarı fatura düzenleme mecburiyetine ilişkin kanuni haddi (2002 yılı için 250.000.000 TL.) aşmayan perakende satış fişlerinin de, gider belgesi olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür. Konu ile ilgili olarak şu hususlar göz önünde tutulmalıdır :

· Bu düzenleme, talep halinde satıcının fatura verme mecburiyetini ortadan kaldırmış değildir. Başka bir anlatımla satıcı, PSV’nin gider kaydı için yeterli olduğunu ileri sürerek alıcının fatura talebini reddedemez.

· Yukarıda tarif edilen masrafların, PSV ile belgelenmesi mecburi hale gelmiş değildir. Bunların fatura ile de belgelenebileceği tabiidir.

· PSV ile belgelenebilecek giderlerin, genel gider niteliğinde olan harcamalarla sınırlı olduğu anlaşılmaktadır ve uygulama da bu yöndedir. Örnek vermek gerekirse:

- İşyerinde personele yemek vermek veya ikram amacıyla satın alınan yiyecek ve içecekler,
- KDV hariç bedeli 250.000.000 (4) lirayı aşmayan küçük demirbaşlar,
- Seyahate gönderilen personel tarafından yapılan işle ve bu seyahatle ilgili yemek, fotokopi çekimi ve sair müteferrik masraflar,
- Temizlik, bakım, onarım ile ilgili müteferrik mal ve hizmet alımları,
- Büro personeli için yapılan ilaç ve tedavi giderleri,
- İşte kullanılan binek araçlarının giderleri (yakıt, tamir, bakım),
- Kırtasiye ve sair büro masrafları,
- Çiçek, ampul, pil, LPG, temizlik maddeleri

vb. genel giderler, PSV ile belgelenebilir.
________________________________________________

(1) 05.06.1990 tarih ve 20539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
(2) 250.000.000 liralık had VUK’un 232/2. maddesine ilişkin olup 2001/3395 sayılı BKK ile 01.01.2002 tarihinden geçerli olmak üzere belirlenmiştir.
(3) 20.07.1999 tarih ve 23761 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
(4) Bkz. 2001/3395 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, (27.12.2001 tarih ve 24623 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)

Hüseyin ÜST
S.M.M.M.
(Bu Mesaj 11-09-2012 12:26 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : hust59®.)
11-09-2012 12:16 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Selahattin ŞAHİN
Administrators
*******
Mesajlar: 340
Tarih: Mar 2012
Üye no: 42326
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 8
Mesaj: #3
RE: Yemek fişleri muhasebeleştirme?
(11-09-2012 11:00 AM)aycan Yazılan:  Bildiğiniz üzere , V.U.K gereğince ve çeşitli özelgeler dahilinde fatura kesme sınırı altında bulunan yazar kasa fişlerinden temizlik malzemesi alımı, kırtasiye gideri ve benzin fişleri dışındakiler kesinlikle ticari defterlere gider kaydedilemez, KDV leri indirim konusu yapılamaz.
2012 yılı için fatura kesme sınırı 770,00 TL dir.

Buna göre masraf formu adı altında gelnleri giderleştirmek amacıyla firma 770 altında kanunen kabul edilmeyen gidere işlemiş faturaları yapılan kayıt doğru mu başka fikri olan var mı?

KKEG olurmu hıc tabı sebebıne gore degısır. Mesela personel seyahate cıkdı ıse orada yedıgı yemek vb harcamalar da 770 lıra gecmeyecegı ıcın mecbur fıs getırcek masraf formu ıle muhasebelestırceksınız. kkeg olmasının baska sebeblerı varsa onları arastırın bence

SMMM SELAHATTİN ŞAHİN

FACEBOOK - TWİTTER - LİNKEDİN
11-09-2012 01:18 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
aycan
Moderators
*****
Mesajlar: 1,240
Tarih: Nov 2007
Üye no: 618
Nerden: İSTANBUL
Rep Puanı: 9
Mesaj: #4
RE: Yemek fişleri muhasebeleştirme?
2012 DE TEKRAR DEĞİŞTİĞİ İÇİN SORDUM ANCAK BEN KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER BANA GÖRE MANTIKLI ANCAK ONUN DIŞINDA BİLGİSİ VE FİKRİ OLAN VAR MI? SENCE NE OLMALI SELO İNDİRİM KONUSU YAPAMIYORSAK GİDERLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR BAŞKA NE YAPABİLİRİZ
ÖRN YEMEK YADA OTOPARK PSF

LİNKEDİN
http://www.linkedin.com/profile/edit?trk...b_pro_top]

Zaman kimseyi beklemez...
(Bu Mesaj 11-09-2012 01:45 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : aycan.)
11-09-2012 01:42 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 



Forum'a Git: