Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

YENİ BİR VARLIK BARIŞI ve MATRAH ARTIRIMI KANUNUNA NEDEN İHTİYAÇ VAR?
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 836

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BİR VARLIK BARIŞI ve MATRAH ARTIRIMI KANUNUNA NEDEN İHTİYAÇ VAR?
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
YENİ BİR VARLIK BARIŞI ve MATRAH ARTIRIMI KANUNUNA NEDEN İHTİYAÇ VAR?
YENİ BİR VARLIK BARIŞINA VE MATRAH ARTIRIMINA ACİL İHTİYAÇ VAR
A-DAHA ÖNCE ÇIKARILAN VERGİ BARIŞI KANUNU NE GETİRMİŞTİ

2007 yılının ortalarında Amerika Birleşik Devletleri konut piyasasında başlayan ve daha sonra Eylül 2008’den itibaren tüm dünya piyasalarını etkisi altına alan finansal krizden hükümet bir dizi ekonomik tedbirleri uygulamaya koyarak krizin ülkemiz için olumsuz etkilerini en aza indirmişti.

Hükümetin uygulamaya koymuş olduğu en önemli ekonomik tedbirlerden birisi de 5811 sayılı Varlık Barışı Kanunu’nun çıkarılmış olmasıydı.

5811 sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun kapsamında, 1.10.2008 ve 1.6.2009 tarihi itibariyle gerçek ve tüzel kişilerin sahip oldukları;

1-Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek ekonomiye kazandırılması,

2-Yurt içinde bulunan ancak işletmelerin öz kaynakları içinde yer almayan para, döviz, altın, menkul kıymetlerin işletmelere sermaye olarak konulması, İmkânı getirilmiştir.

Mükellefler bu uygulamadan yararlanabilmek için sözü edilen kıymetleri bankalara veya aracı kurumlara yatırarak tevsik etmişlerdir.

Yurt dışında sahip olunan varlıkların bu kanun kapsamında yurda getirilebilmesi için Devlet tarafından veya Devlet güvencesinde tutulan banka, aracı kurumlar, posta idaresi, noter belgeleri, Vergi Usul Kanununa göre düzenlenen belgeler ile yabancı ülkelerdeki Türk elçilik ve konsolosluklarınca tasdik olunan belgelerle tevsiki istenmiştir.

B-UYGULANMIŞ OLAN VARLIK BARIŞI KANUNU İLE NE KADAR VERGİ HASILATI SAĞLANDI 5811 SAYILI KANUN İLE BEYAN EDİLEN MATRAH VE HESAPLANAN VERGİ TUTARLARI (10.ŞUBAT.2010 TARİHİ İTİBARİYLE)

Toplam Vergi Matrahı…………………………………………..48.258.116.475-TL

Yurt dışı varlıklardan …...............27.876.017.400-TL

Yurt içi varlıklardan………………….20.382.099.075-TL
Ödenmesi Gereken Vergi…………………………………………..1.576.625.304-TL

Yurt dışı varlıklardan……………….. 557.520.348-TL

Yurt İçi Varlıklardan …………………….1.019.104.956-TL
Bildirilen varlıkların Dağılımı:

1- Türk Lirası : %29.2

2- Döviz : %51.5

3- Altın : % 6.7

4-Menkul Kıymet: %6.4

5-Taşınmaz : %6.2

C-6111 SAYILI KANUN İLE KAMU ALACAKLARI YENİDEN YAPILANDIRILDI VE MÜKELLEFLERE MATRAH ARTIRIMI İMKÂNI TANINDI

Matrah artırımı ile mükelleflere 2010 yılı öncesi vergi dönemleri için Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi matrah artırımı imkânı sağlanarak Devlet ile vatandaşın vergide gönüllü uzlaşması sağlanarak mükellefin işinde sonraki yıllara huzurla bakması sağlandı.

Ayrıca mükellefe stok affı getirilerek kayıtlarını düzeltme imkânı getirildi.

6111 sayılı Kanun uygulamasından Devlet 2011 Haziran ayı sonuna kadar 8.milyar lira tahsilat yapmıştır.

D-YENİ BİR VARLIK BARIŞI ve MATRAH ARTIRIMI KANUNUNA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

1-Varlık Barışı Kanunundan yurt dışında bulunan kişiler, süreçte kanundan yeterince haberdar olamadılar.

2- Kanunun ilk uygulamaya geçişinde, yurt dışındaki varlıklara sahip olunduğu hangi belgelerle tevsik edileceği hususunda vergi idaresi taşra birimlerinde farklı uygulamalar yapıldığından kişiler belgeleme konusunda tam bilgi sahibi olamadı ve yararlanamadı.

3- Kasa, ortaklar cari hesabının nasıl kapatılacağı konusu mükelleflerce tam kavranamadı.

4-Stoklar güncellenemedi.

5-Yeni Türk Ticaret Kanununa göre şirketlerde denetçi atanması uygulamasına ilk defa bu yıl geçildi önümüzdeki yıl tüm şirketleri kapsayacak şekilde genişleyecek. Denetçi tüm mali tabloların doğruluğundan sorumlu tutuldu. Denetçi denetiminden geçmeyen mali tablolar geçersiz sayılacak.

6- Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticari hayatımızın dönüşümüne katkı sağlayacak gerekli kurumsal ve yasal altyapı oluşturuldu.

Bu Kanun, şirketlerimizin ölçek büyütmesi ve şeffaflığının artması, yatırım Ortamının iyileştirilmesi, doğrudan küresel yatırımın ülkemize daha fazla çekilmesi ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele adına çok büyük öneme Sahiptir. Bütün bu değişiklikler sağlıklı işletmelerle yapılabilir.

7-Maliye idaresi, vergi tabanını genişletmek için planladığı tedbirleri sırasıyla uygulamaya koymaktadır. Bu tedbirlerin merkezinde kayıt dışı ile mücadele yer almaktadır.

Kayıt dışılık;

•Haksız rekabet,

•Küçük ölçekli kalmak ve dünya ile rekabet edememek,

•75 milyonun hakkı olan vergi ve primlerin tahsil edilememesi,

•Yani vergi yükünün hafifletilememesi,

Sonuçlarını doğurmaktadır.

Vergi İdaresi kayıt dışılığı önleme konusunda en son (Gümrük Kanunu değişikliği ile) aldığı yasa yetkisi ile;

-Sahte belge düzenlemekten dolayı mükellefiyeti silinen tüccar, 50.000 liradan ve düzenlediği sahte belgenin %10 undan az olmamak üzere teminat göstermeden yeniden işe başlayamayacaktır.

-Mükellefiyeti silinen bu mükellefin fiiline iştirak eden mali müşavir ve yeminli müşavir ise 3 yıl süreyle meslekten men edilecektir

-Ayrıca teminat alınarak faaliyetine devam eden meslek mensubu, 5 yıl içinde aynı fiilleri işlerse meslekten çıkarılıyor.

-VERGİ İDARESİNCE TUTULAN KODLİSTESİ AÇIKLANIYOR:

Vergi Usul Kanununu 359. Maddesinde yer alan fiillerden sahte belge kullanma fiilini işleyenler hariç olmak üzere diğerlerini işleyenlerin kamuoyuna açıklanması vergi mahremiyetini ihlal sayılmayacaktır.

Açıklanacaklar aşağıdaki suçları işlediği yargı kararı ile kesinleşenler.

-Defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hilesi yapanlar,

-Defter kayıt ve belgeleri tahrif edenler veya gizleyenler,

-Yanıltıcı belge düzenleyenler,

-Vergi kanunlarına göre tutulan ve düzenlenen ve saklama mecburiyeti olan defter ve belgeleri yok edenler, sayfalarını yırtan ve yerine başka sayfa koyanlar.

-Anlaşması olmadığı halde belge basan matbaalar.

7-Yeni nesil yazar kasa ve pos cihazı uygulaması yakında başlayacak ve eldeki yazar kasalar belli bir süre içinde elden çıkarılacak.

Görüldüğü gibi dünyada birçok ülke ekonomik kriz yaşıyor, yatırımları ve yabancı sermaye akışı durmuş iken ülkemiz yatırım ortamı giderek iyileşiyor. Uluslararası kuruluşlar ülkemizin notunu yükseltmektedir. Bu aşamada ülkemiz körfez ülkelerinin elinde bulunan fonları ülkemize çekerek yatırımlara yönlendirmelidir.

Ancak alınan tedbirler ve uygulamaya konulan Türk Ticaret Kanunu ve diğer yasal değişiklikler mükellefleri kayıt dışılığı önlemede Devletle gönüllü birlikte mücadeleye yönlendirmelidir. Bu da sağlıklı bilançolar ile sağlanabilir.

Bu nedenle Devletin sağladığı güven ve barış ortamında, mükellefiyle de vergi de barışması ekonomimizin lokomotifi olacaktır.

SONUÇ: YENİ BİR VARLIK BARIŞI VE KURUMLAR VERGİSİ, GELİR VERGİSİ VE KATMA DEĞER VERGİSİNDE MATRAH ARTIRIMINA VE STOK AFFINA ESKİSİNDEN DAHA ÇOK İHTİYAÇ VARDIR.

MALİYE BAKANLIĞI BU KONUDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜ DUYUMLARINI ALIYORUZ. ÜLKEMİZE HAYIRLISI VE KISA ZAMANDA SONUÇLANMASI DİLEĞİYLE.


Kaynak: http://vergi.com.tr/sitenizde-hukumetin-...ssiniz/628

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
17-04-2013 04:44 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: