Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

YMM üretim tasdik raporlarındaki G.T.İ.P. numaralarının tevsikine ilişkin ÖTV sirküle
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 1376

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YMM üretim tasdik raporlarındaki G.T.İ.P. numaralarının tevsikine ilişkin ÖTV sirküle
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
YMM üretim tasdik raporlarındaki G.T.İ.P. numaralarının tevsikine ilişkin ÖTV sirküle
YMM üretim tasdik raporlarındaki G.T.İ.P. numaralarının tevsikine ilişkin ÖTV sirküleri yayınlandı.

21 seri numaralı ÖTV Genel Tebliği uyarınca, YMM üretim tasdik raporlarında imal edilen mala ilişkin G.T.İ.P. bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan 16 numaralı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Sirküleri ile bu tebliğ kapsamında G.T.İ.P. numaralarının tevsikinin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar yapılmıştır.


Sirküler öncesinde, mükelleflerin bu kapsamdaki işlemlerine ilişkin yazılan raporlarda imal edilen ürünlere ait G.T.İ.P. bilgisi verilmekteyken, 16 numaralı Özel Tüketim Vergisi Sirküleri ile YMM üretim tasdik raporlarında, imal edilen malların G.T.İ.P. numarasının tevsik edilmesi hususunda yeni bir uygulama getirilmiştir.

Buna göre, Kanun’a ekli (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan mallardan imal edilen malların G.T.İ.P. numaraları tespitlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine yaptırılarak, bu birimlerden alınan yazıların YMM üretim tasdik raporlarına tevsik edici belge olarak eklenmesi gerekmektedir. Bahsi geçen sirkülerde G.T.İ.P. numaraları tespitlerine ilişkin yazıları içermeyen raporların işleme konulmayacağı da vurgulanmıştır.

Sirkülerde yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerinin gümrük laboratuarları olduğu anlaşılmaktadır. Ancak laboratuarlarda sürdürülecek işlemlerin mükellefler açısından hem belli bir maliyetinin olacağı, hem de bu belgelerin temin edilmesinin uzun süreler alabileceği görülmektedir.


Maliye Bakanlığı tarafından 5 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan 16 numaralı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Sirküleri'nde, Yeminli Mali Müşavir (YMM) üretim tasdik raporlarında, ÖTV Kanunu'na ekli (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan mallardan imal edilen malların G.T.İ.P. numarası tevsiklerinin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.

Bilindiği üzere 21 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 21 seri numaralı Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği ile ÖTV Kanunu'na ekli (I) sayılı listedeki mallarda aşağıda sayılan 3 temel ÖTV uygulamasına ilişkin 1 ve 5 seri numaralı ÖTV Tebliğlerinde değişiklikler yapılmıştı. (Söz konusu tebliğle ilgili açıklamalarımız 23 Eylül 2011 tarih ve 093 numaralı sirkülerimizde yer almaktadır.)

- Kanunu'nun 8/1. maddesi kapsamında uygulanan tecil-terkin uygulaması,

- 2003/6467 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın 1. maddesi kapsamındaki uygulama (Madeni Yağ İmalatı),

- 2002/4930 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 4. maddesi kapsamındaki uygulama.

Bahsi geçen uygulamaların en önemli ortak özelliği ise hepsinde belirli ürün gruplarının imalat sürecine sokularak, bu ürünlerden yine belirli ürün gruplarının üretilmesi halinde, bu üretimi gerçekleştiren mükelleflerin vergi yükünün hafifletilme imkanının sağlanmasıdır. Örneğin, bu 3 uygulamadan en yaygın olan "tecil-terkin" uygulamasında, ÖTV Kanunu'na ekli (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan yerli ve ithal malların aynı Kanun kapsamındaki (I) sayılı listeye dahil olmayan malların imalinde 12 ay içerisinde kullanılması halinde, tahakkuk eden verginin bir kısmı önce tecil edilmekte, daha sonra belirli şartların varlığı halinde terkin edilmektedir. Bu sayede, mükelleflerin üzerindeki ÖTV maliyeti daha düşük düzeyde tutulabilmektedir.

Söz konusu şartların varlığının sağlandığı, YMM'ler tarafından hazırlanan raporlar sayesinde ilgili vergi daireleri nezdinde değerlendirilmekte ve üretime konu olan mallar için gerek ithalatı esnasında Gümrük İdaresine verilen, gerekse de yerli alım esnasında ilgili Vergi Dairesine verilen teminatlar çözdürülebilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen 21 seri numaralı ÖTV Genel Tebliği'nde ilgili YMM raporlarında olması gereken bilgiler arasında, imal edilen mala ilişkin G.T.İ.P. bilgileri de yer almaktadır. Mükelleflerin bu kapsamdaki işlemlerine ilişkin yazılan raporlarda imal edilen ürünlere ait G.T.İ.P. bilgisi verilmekteyken, Maliye Bakanlığı'nca yayınlanan 16 numaralı Özel Tüketim Vergisi Sirküleri ile YMM üretim tasdik raporlarında (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan mallardan imal edilen malların G.T.İ.P. numarasının tevsik edilmesi hususunda yeni bir uygulama getirilmiştir.

Buna göre, Kanun'a ekli (I) sayılı listenin (B) cetvelinde yer alan mallardan imal edilen malların G.T.İ.P. numaraları tespitlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine yaptırılarak, bu birimlerden alınan yazıların, YMM üretim tasdik raporlarına tevsik edici belge olarak eklenmesi gerekmektedir. Öte yandan, bahsi geçen sirkülerde G.T.İ.P. numaraları tespitlerine ilişkin yazıları içermeyen raporların işleme konulmayacağı da vurgulanmıştır.

Sirkülerde yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerinin gümrük laboratuarları olduğu anlaşılmaktadır. Ancak laboratuarlarda sürdürülecek işlemlerin mükellefler açısından hem belli bir maliyetinin olacağı, hem de bu belgelerin temin edilmesinin uzun süreler alabileceği görülmektedir. Ayrıca, ithalat-ihracat işlemlerine konu olmayan ürünler için gümrük laboratuarlarının nasıl kullanılacağına ilişkin gümrük mevzuatında açık bir düzenleme de mevcut değildir.

Özellikle GTİP numarası tespitinin (I) sayılı listenin B cetvelinde yer alan mallardan imal edilen tüm ürünler için yapılacak olması, ilgili üretim süreçlerinde çok fazla ürün imal eden mükellefler açısından, üzerinde önemle durulması gereken bir durumdur. Netice olarak, yukarıda bahsedilen üretim süreçlerine sahip mükelleflerin Maliye Bakanlığının yayınlamış olduğu sirkülerde belirtilen birimlere başvuruda bulunması ve bu üretim süreçlerinde ortaya çıkan ürünlerin G.T.İ.P. kodlarının tespiti yönünde ivedilikle hareket edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.Saygılarımızla.
Kuzey Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Erdal Çalıkoğlu

Sirküler içeriği hakkında ek bilgi gerektiğinde (212) 368 53 68 numaralı telefondan; Sercan Bahadır ( sercan.bahadir@tr.ey.com) veya Murat Demir ( murat.demir@tr.ey.com) ile temasa geçmenizi rica ederiz.

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Ernst & Young ve Kuzey YMM A.Ş.'ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
05-04-2012 09:04 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: