Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Yoksa SGK Daha Mı İyi
Konuyu Açan Kişi: ParaderevoLT
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 511

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yoksa SGK Daha Mı İyi
Yazar Mesaj
ParaderevoLT
Administrators
*******
Mesajlar: 10,681
Tarih: Jul 2007
Üye no: 1
Nerden: İstanbuL
Rep Puanı: 33
Mesaj: #1
Yoksa SGK Daha Mı İyi
Özel sağlık sigortasında yaşanan sorunlar gözleri SGK'ya çevirdi. Son araştırmalarda kurumdan memnuniyet oranı yüzde 70'i geçince akıllara "SGK daha mı iyi hizmet veriyor?" sorusu geldi
Özel sağlık sigortalarında karmaşa ve memnuniyetsizlik artarken reformlarla hizmetleri iyileşen 70 milyon kişiye hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) ise farklı bir rüzgâr esiyor. Son dönemde büyük reformlara imza atan kurum memnuniyet araştırmalarında hızla yükseliyor. Devletin sağlık hizmetlerindeki memnuniyet oranı 2002'de yüzde 23 iken Sağlık Bakanlığı'nın 2011 sonunda yaptığı son araştırmaya göre bu oran yüzde 71'e çıktı. Aynı araştırmada geçen yıl devreye giren aile hekimliğindeki memnuniyet oranı isi yüzde 92 olarak gerçekleşti. Bu da 'Yoksa SGK özel sigortalardan daha mı iyi hizmet veriyor?' sorusunu gündeme getirdi. Uzmanlar, özel sağlık sigortası sektörünün kendini yenilemesi gerektiğini dile getiriyor. Uzmanlara göre, sigorta şirketlerinin "sözleşme hileleri ve yüksek fiyat" politikası karşısında vatandaşlar güvenli liman olarak gördüğü SGK'ya yöneliyor. Büyük şirketlerin grup poliçelerinden vazgeçmelerinin altında da bu sebep yatıyor. SGK'dan alınan hizmette özel sağlık sigortalarında olduğu hizmet sorunları ve son dakika sürprizleri yaşamayan vatandaş, hastaneye ve doktora zaman kaybetmeden ulaşabiliyor.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM
SGK'nın başarısının altında ise son 10 yılda yapılan reformlar yatıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK vatandaşların adeta kangrene dönüşen sağlık çilesine son verdi. Üç sosyal güvenlik kurumu tek çatı altında toplandı. Sağlık karneleri tarih olurken, vatandaşlık numarasıyla muayene olup ilaç almak mümkün hale geldi. Bu süreçte özel hastaneler de SGK'lılara açılırken devletin hastane ve sağlık ocağı yatırımları katlanarak büyüdü. Ayrıca SGK teknolojik altyapısını da güçlendirdi. Geliştirilen randevu yazılımları hastanelerde kuyrukları bitirirken, ilaç takip sistemleri de ilaca ulaşımı kolaylaştırıp israfı önledi. Hükümet şimdi de Genel Sağlık Sigortası sistemiyle tüm vatandaşlara aynı kalitede eşit hizmet sunacak.

MEMNUNİYET YÜZDE 92
Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasına göre, geçen yıl devreye giren aile hekimliğinden memnuniyet oranı yüzde 92. Aile hekimliği sağlık ocağı kullanımını da yüzde 37'den yüzde 42'ye çıkardı.

SAĞLIĞA REKOR BÜTÇE AYRILIYOR
Sosyal devlet anlayışıyla hareket eden hükümet Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık bütçesini oluşturdu. 10 yıldır sağlık harcamalarına milli gelirden ayrılan pay katlanarak büyüyor. 2002'de 10 milyar TL olan sağlık harcamaları 2011'de 40 milyar TL'yi buldu. İlaca ayrılan kaynak ise 10 yılda 15 milyar liralık artış gösterdi.

SİGORTA ŞİRKETLERİ DE İSYANDA
Özel sağlık sigortası sektörü temsilcileri de özel hastanelerin kendilerini suiistimal ettiklerinden yakınıyor. Temsilciler, "Art niyetlilere karşı kendimizi koruma durumundayız. Ancak bu korumacılık müşterilerimizi mağdur etmeye başladı" açıklaması yapıyor.
Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/02/...aha-mi-iyi

Technical support unit Ofline

New Personal Website =>>> SMMM Selahattin Şahin
15-02-2012 11:03 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: