Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)

Yurtdışında ikamet edenlerin Türkiye'deki GMSİ Kazançları ve yurtdışında ödedikleri k
Konuyu Açan Kişi: Y.ERCAN
Cevap Sayısı: 0
Görüntülenme Sayısı: 738

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurtdışında ikamet edenlerin Türkiye'deki GMSİ Kazançları ve yurtdışında ödedikleri k
Yazar Mesaj
Y.ERCAN
YÖNETİCİ
******
Mesajlar: 18,408
Tarih: May 2008
Üye no: 4845
Nerden: İstanbul
Rep Puanı: 86
Mesaj: #1
Yurtdışında ikamet edenlerin Türkiye'deki GMSİ Kazançları ve yurtdışında ödedikleri k
Yurtdışında ikamet edenlerin Türkiye'deki GMSİ Kazançları ve yurtdışında ödedikleri kiraların durumu

SORU :
2007 yılından itibaren Almanya''''da işçi olarak çalışmaktayım ve bu ülkede kirada oturmaktayım. İzmir''''de bulunan gayrimenkul kira gelirim nedeniyle beyan veremedim. Yurt dışında çalıştığım ve yurt dışında kira ödemesinde bulunduğum için gayrimenkul sermaye iradı gelirim için beyanname verme zorunluluğum var mıdır?

YANIT :
210 Seri No''''lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde; Gelir Vergisi Kanununun 3''''üncü maddesinin 2 numaralı bendinde belirtilenler hariç olmak üzere, çalışma veya oturma izni alarak altı aydan fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye''''de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar mükellefiyet esasında vergilendirilmeleri gerektiği, bu vatandaşlarımızdan kesin dönüş yaparak Türkiye''''ye yerleşenler ile bir takvim yılı içinde altı aydan daha fazla süreyle Türkiye''''de oturanların ise tam mükellef esasında vergilendirilecekleri açıklamasına yer verilmiştir.

Bu açıklamalara göre; yurt dışında kira ödemesi yapsanız bile İzmir''''de bulunan gayrimenkulünüzden dolayı elde etmiş olduğunuz gayrimenkul sermaye iradı geliriniz için beyanda bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca gayrimenkul sermaye iradı geliriniz nedeniyle vermiş olduğunuz beyannamede yurt dışında ödemiş olduğunuz kira bedellerini indirim konusu yapmanız mümkün değildir. Ancak Danıştay''''ın, yurt dışında ödenen kira bedellerinin Türkiye''''de elde edilen gayrimenkul sermaye iradından düşüleceğine ilişkin kararlarının mevcut olduğunu hatırlatmak isteriz.

Lebib Yalkın Mevziuat Dergisi Mart 2012 Sayı 99

Muhasebe ve Mevzuat Grubu

Hüseyin Ust Mevzuat Forumu Facebook Sayfası

Kişisel Blog Sayfam
03-03-2012 12:51 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla Forum'a Git: